Cevaplar

2012-10-22T20:00:15+03:00

Küresel ısınmaya dikkat çeken Prof.Dr. Kurt, Türkiye'nin 50 yılda çölleşme tehlikesiyle karşı karşıya kalacağını iddia etti: Bitki ve hayvan türleri yok olabilir, kum fırtınaları başlayabilir!

Küresel ısınmanın, Türkiye’yi yakın yıllarda ciddi oranda bitki ve hayvan türünün yok olması, gelecek 50 yılda ise çölleşme tehlikesiyle karşı karşıya bırakacağı bildirildi.

Şehirleşme, yanlış arazi kullanımı ve doğal habitatlar üzerindeki baskıların, son 20 yıl içinde 13 bitki türünü tamamen yok ettiği, baskıların devam etmesi durumunda ise önümüzdeki 10 yıl içinde bin 500’e yakın bitki türünün tehdit altına gireceği kaydedildi. Hayvan türlerinin de aynı tehlike ile karşı karşıya bulunduğu, Anadolu parsı, çizgili sırtlan ve Akdeniz fokunun yok olma tehlikesi bulunan türlerden bazıları olduğu bildirildi.

Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi Ekoloji ve Çevre Biyolojisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Latif Kurt, AA muhabirine yaptığı açıklamada, doğada her canlının yaşam zincirinin bir halkası olduğunu kaydetti. Kurt, "Türlerin ve genetik çeşitliliklerin yok edilmesi, doğanın kısır ve kırılgan bir yapıya bürünmesi, insan dahil diğer canlı türlerinin yaşamlarının tehlikeye girmesi anlamına geliyor" dedi. Kurt, "Dünya nüfusunun katlanacağını hepimiz biliyoruz. Bunu durdurmanın ilk ve en etkin yolu, nüfus artışını kontrol altına almak olmalı. Asıl olan, sürdürülebilir kalkınma yerine, sürdürülebilir yaşam ilkesidir" dedi.
Her ülkenin ekonomik, kültürel ve biyolojik olmak üzere üç tür zenginliği olduğunu ifade eden Kurt, "Biyolojik zenginlik açısından dünyanın en önemli bölgesinde bulunuyoruz. Ancak biz bu zenginliğimizin farkında değiliz" diye konuştu.

"CANLILAR ISINMAYA AYAK UYDURAMAZ"

Kurt, yaşam kuşaklarının kaymasının, canlı türlerini zora sokacağını, bunun sonucunda meydana gelecek değişikliklere, birçok canlı türünün ayak uyduramayacağını ve yok olacağını söyledi. Kurt, şunları kaydetti:
"Zira canlılar için elli, yüz yıllık periyotlar çok kısadır. Canlılar ancak yüzbinlerle, milyonlarla ifade edilen süreçlerdeki değişikliklere uyum sağlayabilirler. Asırlarla ifade edilen ani değişimler, bitki ve hayvan türlerini tehdit etmekte ve canlılık, küresel bir yok oluşla karşı karşıya kalmaktadır.
Nitekim, birçok canlı türü yok olmuş ve birçoğu da yok olma tehdidiyle karşı karşıyadır. Özellikle biz insanlarla benzer ekolojik isteklere sahip olan memeli türlerindeki yok oluş, insan nesli için de tehlike çanlarını gündeme getirmektedir."

"BİN 500’E YAKIN TÜR TEHDİT ALTINDA"

Eski SSCB Devlet Başkanı Michael Gorbaçov’un "21. yüzyılda ulusları bekleyen en önemli tehdit, askeri olmaktan çok ekolojik felaketler olacaktır" sözünü hatırlatan Kurt, Gorbaçov’un bu görüşünde yanılmadığını söyledi. Kurt, şunları kaydetti:
"13 bitki türünün nesilleri tükenmiştir ve bin 500’e yakın tür, 10 yıl içinde yok olma tehdidi altındadır. 843 tür çok yüksek risk, 181 tür ise doğada çok kısa bir sürede yok olma tehlikesi ile karşı karşıya. Aynı yok oluş hayvanlarda da görülüyor. Herkesin bildiği gibi Anadolu Parsımız vardı. En son 1970’lerde gözlendi. Maalesef, parsı bugün Anadolu’da gören yok. Tamamen yok
olduğu düşünülüyor. Bunun gibi, çizgili sırtlan, Akdeniz foku, Karakulak gibi bazı hayvan türleri üzerinde de yakın gelecekte bir yok oluş bekleniyor."

KONYA’DAKİ KUM FIRTINALARI

Türkiye’yi çölleşmenin beklediğini savunan Kurt, "Bizim güneyimizde bir çöl kuşağı var. Küresel ısınmayla dünyadaki yaşam kuşakları yer değiştirecek ve Türkiye, güneydeki çöl kuşağının etkisine girerek tamamen çölleşecek. Önümüzdeki 50 yıl içerisinde bu durum bekleniyor" dedi.
Konya’da geçen hafta yaşanan kum fırtınasının, bunun bir göstergesi olduğunu vurgulayan Kurt, şunları söyledi:
"Aynı şekilde bizim güneyimizdeki Irak ve Suriye çöllerinden kalkan kum fırtınalarının Gaziantep, Kahramanmaraş ve Şanlıurfa gibi güneydeki illerimizi zaman zaman etkisi altına aldığını görüyoruz. Bütün bunlar çöllerin kuzeye doğru ilerlemekte olduğunun ve bizim çölleşmeye doğru gittiğimizin bir göstergesidir.
Zira, Anadolu çölleşmeye çok müsait olup, bu durum geçmişte de Konya Karapınar çevresinde yaşanmıştır. Konya Karapınar’da yaşayan insanlar sabah kalktıklarında kapı önlerinin kumyığınlarıyla kaplandığını görmüşler ve bu nedenle yöreden büyük bir göç yaşanmıştır."alıntı

0
2012-10-22T20:00:41+03:00
Çocuklar Küresel Isınmaya Karşı Birleşin

Çevre, insan ve doğada bulunan tüm canlıların birbirleriyle etkileşim içinde bulundukları bir sistem. Çağımızın en önemli çevresel sorunu olan iklim değişikliği; yaşam alanları, biyolojik çeşitlilik, besin zinciri, ekonomi ve insan yaşamını doğrudan etkiliyor. İnsanoğlu varoluşundan bu yana yaşadığı çevreyi kendi ihtiyaçları doğrultusunda biçimlendirmeye çalışmış. Nüfus artışı ve teknolojinin gelişimi de eklenince, dünyamız ne yazık ki, doğal felaketlerin daha çok yaşandığı, canlı türlerinin azaldığı, yoğun tahribatın yaşandığı bir gezegen haline gelmiş durumda.

Peki, tüm bu olumsuz etkenler içinde çözümün bir parçası olmaya ne dersiniz? Küresel ısınmayı ve iklim değişikliğini durdurmak için siz de bir şeyler yapmak istemez misiniz? Haydi, şimdi bu basit önerilere göz atalım… Büyüklere de bu önerileri uygulamaları konusunda ısrarcı olabiliriz :)

* Yılda 75 kg. karbondioksit tasarrufu sağlamak için ampulünüzü değiştirin! Standart akkor ampul yerine floresan kullanın.

* Toplu taşıma araçlarından daha çok faydalanın. Şehir hayatında ne kadar zor olsa da gidebileceğiniz yerlere bisikletle gidin, daha az araba kullanın. Çok daha sık yürüyün. Araba kullanılmayan her gün, 2 km. için 0,75 kg. karbondioksit tasarruf ediliyor.

* Geri dönüşüm konusunda daha çok okuyun, bilgilenin, böylece geri dönüşüme katkıda bulunabilirsiniz. Evinizden çıkan çöplerin sadece yarısını geri dönüştürerek yılda 1200 kg. karbondioksit tasarrufu sağlayabilirsiniz. Cam, karton, metal ve plastikleri en iyi şekilde ayrıştırabilir ve şehirinizdeki geri dönüşüm kumbaralarına atabilirsiniz.

* Televizyonunuzu düğmesinden kapatın. Uzaktan kumandadan kapatıldığındaki yanan kırmızı ışık; bulaşık makinesi, çamaşır makinesi ve klimanın toplam harcadığı enerjiye eşdeğer çünkü.

* Ailenizin, araba lastiklerini kontrol etmelerini sağlayın. Düzgün şişirilmiş lastikler, litre başına alınan yolu yüzde 3 oranında artırır. Her 4 litre benzin tasarrufu, 10 kg. karbondioksiti atmosferimizden uzak tutar.

* Daha az sıcak su kullanın çünkü suyu ısıtmak çok faza enerji gerektirir. Daha az su tüketen bir duş başlığı alınmasını sağlamak, tasarruf için önemli bir adım olacaktır.

* Ambalajları fazla olan ürünlerden kaçınmak gerekiyor. Çöpü yüzde 10 oranında azaltarak 600 kg. karbondioksit  tasarrufu yapılabilir.

* Su ısıtıcınızı, kışın 2 derece aşağı, yazın 2 derece yukarı ayarlayın. Bu basit ayarlamayla yılda 1000 kg. karbondioksit tasarrufu sağlayabilirsiniz.

* Klimanızı ancak hava dayanılmayacak kadar sıcak olduğunda kullanabilirsiniz.

* Bir ağaç dikin. Bir ağaç ömrü boyunca 1 ton karbondioksit emer.

 

Haydi çocuklar, küresel ısınmaya karşı birleşin!

0