Cevaplar

2012-10-22T20:33:42+03:00

El ve tırnak temizliği sağlık açısından çok önemlidir fakat insanlar bu temizliğe fazla önem vermiyor. Günlük yaşamımızda sürekli kullandığımız eller ve dolayısıyla tırnaklar birçok mikrobu taşıyor olabilir bu yüzden el ve tırnak temizliği birkat daha fazla önem taşıyor.

Günlük yaşamda en fazla kirlenen organların başında eller gelmektedir. Kirli yüzeylere sürtünen ve dokunan ellerin yıkanmadıkları sürece birer mikrop barınağı olmaya başladığı bilinmelidir. Bu nedenle ellerin düzenli olarak yıkanması gerekmektedir. Olanak bulunan her ortamda eller akar su altında sabunla, el sırtı, avuç içi ve parmak araları köpüklerle kaplanıp 15 saniye ovuşturularak (yavaşça 15’e kadar sayarak bu süre belirlenebilir) yıkanmalı, durulanmalı, başkası tarafından kullanılmamış havlu, kağıt havlu ya da kağıt mendille kurulanmalıdır. Kurulama olanağı yoksa elleri bir yere sürmek yerine havada kendiliğinden kurumasını sağlamak en doğru davranıştır. Tırnakların kesilmiş, varsa ojenin eskimemiş olması el temizliği için ön koşuldur. Su ve sabun bulunmayan yerlerde el temizliği hazır ıslak temizlik mendiliyle yapılabilir.

Eller ne zaman yıkanmalıdır?

yemeklerden önce ve sonra

yemek hazırlamadan önce ve sonra

diş, ağız, yüz, göz temizliği yapmadan önce

tuvalet gereksiniminin giderilmesinden önce ve sonra

2 4 2
2012-10-22T20:34:15+03:00

sabun tırnak maksı tarak havlu bunu gibi vb el temizliği çok onemlidir çünkü hemen hemen her işimizi elimsle yaparız ve buyolla çabuca enfeksiyon kapabiliriz ve herkesin kendine ait olması gerekir çünkü mikroplu bir kişiden alacağımız temizlik malzemesi çok bğyğk hastalıklara neden olurr

1 5 1