a:yemek tuzu b:kil c:şap ç:atom bombası d:naylon e:kıbrıs taşı f:altın g:bakır h:plastık tabloya göre hangisi yada hangileri; 1-eski çag ınsanları tarafından kesfedılmıstır? 2-eski caglarda canak comlek yapımı için kullanılmıstır? 3-eskı caglarda süs esyası için kullanılmıstır? 4-hngısının kesfı kımyanın bılım olarak kabul eıdlıdgı tarıhden sonraya rastlar)

2

Cevaplar

2012-10-23T10:58:15+03:00

1- Sorunu Cevabı                     İnsanlar, temel ihtiyaçlarını karşıladıktan sonra dış görünümüne önem vermeye başladılar. Güzelleşmek için çeşitli yöntemlere başvuran insanlar yüzünü bitkisel ve madensel boyalarla boyadı. Örneğin, Eski Mısır’da insanlar göz çevresindeki bölgeyi “kohl” (sürme) denen yeşil ya da siyah boyalarla renklendiriyorlardı. Yeşil boya maddesinin malahit (Sağ Yandaki Resim), siyahın ise toz hâldeki kurşun(II) sülfür olduğu sanılmaktadır. Benzer amaçla antimon(III) sülfür, bakır(II) oksit ve mangan(IV) oksit de kullanılmaktaydı.

 

 

 

 

 

 

 

 

2.sorunun cevabı:        Neolitik Çağ’daki diğer bir yenilikse çanak çömlek yapımının başlamasıdır. Ça­nak çömlek yapımının başlaması, tarım ve hayvanların evcilleştirilmesinden sonra Neolitik Çağ’ın üçüncü önemli yeniliği olarak kabul edilmektedir. Çanak çömlek yapımı Neolitik Çağ’ın ortalarında geliştiği için Neolitik Çağ iki evreye ayrılır: Ça­nak Çömlek Öncesi Neolitik (İngilizce Pre-pottery Neolithic’in kısaltması olan PPN de bir adlandırma olarak kullanılmaktadır.) ve Çanak Çömlekli Neolitik. Çanak-Çömlek Öncesi Neolitik de kendi içinde ikiye ayrılmaktadır: Çanak Çömlek Önce­si Neolitik A (PPNA) ve Çanak Çömlek Öncesi Neolitik B (PPNB).

 

 

 

 

 

3.sorunun cevabı:     Lapis lazuli en eski çağlardan buyana takı ve süs eşyası olarak kullanılmıştır.Daha çok Antik Mısır ve Firavunlar döneminde kullanılmış olan Lapis Lazuli genellikle koyu mavi – lacivert renktedir. Açıktan koyuya mavi tonlarını alır ancak sadece mavi renkte bulunur.Üzerinde sarı metalik renkte piritler bulunur.Bu piritler sadece başka bir taştır.Altın parçaçıkları değildir.Doğada saf halde bulunmayan bir taş

 

ALINTIDIR...!!!!

4. O Kadar Bilgim Yok

 

  

 

 

 

 

 

0
2012-10-23T11:53:49+03:00

bence a,h,c ve d başka bulamadım

 

0