Cevaplar

2012-10-23T18:52:25+03:00

üstün,esre,ötre değil mi?

0
2012-10-23T19:09:36+03:00

Kural 1 : Standart&Klasik arapçada üç adet sesli vardır : æ,u ve i. " Æ " bu ses ne Türkçede ki A'dır ne de E. "A" ile "E" arasında çıkarılan bir sestir.

Konu A, Æ olunca sorunlar başlıyor şöyleki bu iki sesli de arapçada tek bir hareke (yani bağlı olduğu harfin hangi sesli ile okunacağını bildiren işaret ) ifade ediliyor. Bu harekenin ismi de Fetha'dır.

Ama : şu harflerle Fetha daima Türkçedeki A sesini verir. Bu harfler genelde baskılı sessiz dediğimiz arapçaya özgü seslerdir.Bunlar ;

ح ....Ha 
خ.......Kha
ر .......Ra
ص .....Sad
ض ....Dad 
ط .....Ta
ظ .....Za
ع .....'Ayn

Bu sessizlerin üzerinde fetha görürseniz. A ile okuyunuz diğer harflerin üzerinde fetha görürseniz Æ olarak okunuz. 

س sin üzerinde fetha olursa Sæ okunur. ص Sad üzerinde fetha olursa Sa olur. 

Diğer sorunuz içinse şöyle diyebilirim : Kuran ve çocuk kitapları haricinde yazılı arapçada sesli harf kullanılmaz. 
Peki nasıl anlaşılır : Arapça vezinler üzerine kurulmuş bir dildir. Arapça dilbilgisini bilirseniz sesli harflere ihtiyaç duymazsınız zaten dolayısıyla metni okuyabilirsiniz. Tereddüte düşeceğiniz yerde de bu kez cümlenin bağlamından doğru kelimeyi tahmin edebilirsiniz ama bu tahmin için de yine dilbilgisini bilmek gerekir. 

Örneğin : Arapçanın genelde üç sessiz harften oluşan fiil yapıları vardır. bunu X.X.X olarak düşünün her bir X işareti bir sessiz harfe tekabül etsin. Neredeyse tüm kelimer bu üç sessizden türetilir. 
K.T.B sessizlerini ele alalım bu üç sessiz yazmak ile ilgili tüm eylemlerin türetileceği harflerdir. 
K.T.B harflerini XaaXiX formülünde bir kalıba aktarınca bu şu anlama geliyor. O eylemi yapan kişi , şey

KaaTiB : كاتب artık benim sesli harfe ihtiyacım yok kelimeye baktığımda bu kalıbı görüyorum zaten yani bu KAATİB (yazan) demektir. 

Peki كتب KTB yazılırsa sadece ne anlama gelir. İşte burada arapçanın tüm vezinlerini ezberlemiş olmak gerekir. Bu Ketebe, Kutibe ve Kutub olarak üç şekilde de okunabilir. 

Ketebe ...(O-Eril) yazdı 
Kutiba ....(O-eril) yazıldı 
Kutub......Kitaplar 
demektir bunları da cümlenin bağlamından anlarız. 

Harekesiz bir metni arapça dilbilgisini bilmiyorsanız okuyamazsınız. Pek çok eğitim görmemiş Arap da eğer klasik&standart arapça eğitimi almamışsa doğru okumayı yapamaz. 

0