Cevaplar

2012-10-24T14:22:48+03:00

Dalton antik dönemde bir çok keşif yapan bir bilim adamıdır. Atom, küre ilgilide ayrıntılı ve bir okadarda bilime katkıda bulunan çalışmalarda bulunmuştur. Madde ile ilgili yeni bilgileri de bizim beynimize yerleştirmiştir. 

Valla benden böyle çıkıyor. Yardım ettiysem ne mutlu bana.

0
2012-10-24T14:34:55+03:00

John Dalton yine düşüncelere dalmış.Maddenin tanımını düşünüyormuş günlerce.Ne olabilir bu madde diyormuş.Bu düşüncesi 1 ay dürmüş.Sonra bir gece yatarken aklına bir şey gelmiş ve demişki : İşte bu buldum bu kadar kolay birşeyi nasıl 1 aydan fazla bir zamanda çözebilirim ki ? Madde, boşlukta yer kaplayan yapılara denir.Bu konu üzerinde 1 ay kadar çalışmış ve maddenin ortak özelliklerinide bulmuş.Bunların içinde en çok dikkatini çeken Atom olmuş ve yine araştırmaya başlamış.Bunun tanımını 2 ay sonra bulmuş ve demişki :  elementler, kimyasal bakımdan birbirinin aynı olan atomlar içerirler. Farklı elementlerin atomları birbirinden farklıdır.Atom katı, sert, içi dolu küre şeklindedir.Atomlar parçalanamaz.

Antik dönemde Daltonun açıklaması herkesin dikkatini çekmiş ve bunu yalanlayanlar olmuş.Ama Dalton tanımının arkasında durmuş.


Ben hikaye tarzında yazdım :S 

 

 


0