Cevaplar

2012-10-24T16:18:32+03:00

Fruktoz (en sık izomeri levüloz[dn 1][1]), birçok besin maddesinde bulunan altı karbonlubir monosakkarittir. Beyaz katı bir görünüme sahip olan fruktoz, suda çok kolay çözünür.Bal, ağaç meyveleri, kavun ve karpuzun da dahil olduğu familyadaki meyveler, dutsu meyveler (berry) ve bazı kök sebzeleri, kayda değer miktarlarda fruktoz içeren sükroz(çay şekeri) içerir. Sükroz, glukoz ve fruktozun bir araya gelmesiyle meydana gelen birdisakkarittir. Dünya çapında her yıl doğal olarak 240.000 ton fruktozun ototrof canlılararacılığıyla üretildiği tahmin edilmektedir.[2]

Kristalin fruktoz ve yüksek fruktozlu mısır şurubunun çoğu zaman aynı ürün oldukları yanılgısına düşülür. Kristalin fruktoz, genellikle fruktozca zengin bir tür mısır şurubundanüretilen ve sadece fruktoz içeren bir ürün, yani monosakkarit iken; yüksek fruktozlu mısır şurubu, eşit miktarlarda glukoz ve fruktoz karıştırılarak elde edilir.

Fruktoz sık sık sağlık sorunlarına yol açabildiği iddia edilen bir şekerdir. Öyle ki fruktozunalkol ürünlerinin gösterdiği hasarın bir benzerini insan vücudunda gösterdiği belirtilmektedir. Bunun yanında insan karaciğeri de devamlı olarak fruktozu yağaçevirdiğinden dolayı metabolik sendrom riskini arttırmaktadır.

 

1 1 1
2012-10-24T16:18:42+03:00

fruktoz grafik üzerinde gösterilir

1 5 1