Cevaplar

2016-11-16T00:49:52+02:00

ONAYLANMIŞ CEVAP

×
Uzmanlar tarafından teker teker incelenmiş onaylı cevaplar, doğru ve güvenilir bilgileri içermektedir. Eodev içerisinde moderatörler tarafından kontrol edilmiş milyonlarca kaliteli cevap vardır ancak onaylanmış cevaplar mükemmel ötesidir.
Tüm habitat, insanlar, hayvanlar ve bitkiler bir denge içindedir. Herkesin ne ile ne kadar besleneceği önceden belirlenmiş bir basın ağı, bir ekosistem havuzu vardır. Bu ağdaki herhangi bir türün sayısındaki artış, onunla beslenen ya da onun beslendiği türde bir azalma gösterecektir. Bunu bir örnekle açıklayalım. 

Doğal şartlarındaki aslan ve geyik arasındaki ilişkiye bakalım. O bölgedeki aslan sayısında bir artış olduğunu varsayalım. Artan aslan sayısıyla beraber aslanlarının avladığı geyik sayısı da doğru orantılı olacak şekilde artış gösterecektir. Bu da zamana yayılmış bir şekilde geyik popülasyonunun azalmasına ve hatta yok olmasına neden olacaktır. Bu etki bununla da kalmayacak, aslandan başka, geyikle beslenen etçil ve yırtıcı hayvanlarında bundan etkilenerek aç kalmalarına sebep olacaktır. Geyiğin beslendiği otların, geyiklerin yokluğunda böceklenerek doğal hayatı zarar verici nitelik kazanması da bunun yol açacağı sorunlar arasında gösterilebilir. 
1 5 1