Cevaplar

  • Eodev Kullanıcısı
2012-10-25T22:38:33+03:00

İYOT (I): Vücuttaki iyodun en büyük bölümü tiroit bezinde bulunur. Tiroit hormonlarının yapısına girer. İncebağırşaktan kolayca emilir ve tiroit bezinde depolanır. Gereksinim fazlası idrarla atılır. Günlük 150 mikrograaı kadar iyotgereksinimimiz vardır.


Konya İl Sağlık Müdürü Dr. Hasan Küçükkendirci, iyot eksikliğinin dünyada korunabilir zeka geriliğinin sık nedenlerinden biri olduğunu ve iyottan yetersiz beslenen çocukların akranlarına göre 13.5 puan zeka kaybına uğradığını belirterek, yeterli iyot alımı için iyotlu Tuzkullanılması gerektiğini söyledi.

1 5 1
2012-10-25T23:01:44+03:00

: Vücuttaki iyodun en büyük bölümü tiroit bezinde bulunur. Tiroit hormonlarının yapısına girer. İncebağırşaktan kolayca emilir ve tiroit bezinde depolanır. Gereksinim fazlası idrarla atılır. Günlük 150 mikrograaı kadar iyotgereksinimimiz vardır.
iyotu iyotlu tuzlardan alabiliriz :)

Yetersiz ve dengesiz beslenme sonucu vücutta iyot yetersizliği oluşması durumunda önemli sağlık sorunları meydana gelir. İyot Eksikliği, tiroit bezinin fonksiyonlarını yerine getirmesine engel olarak başta guatr olmak üzere, zekâ geriliği, gelişim bozukluğu, kısırlık gibi şikâyetlerin oluşmasına neden olur.

0