Cevaplar

2012-10-26T16:56:24+03:00

Bence Bing Bang olayı sonucunda oluşan patlama sonucunda dünya kütlesi ana kütleden ayrılırken ayrılmanın ilk şiddetiyle o yönde yani batıdan doğuya doğru fırladığını ve bunun halen devam etmekte olduğunu düşünüyorum. Bence en mantıklı cevap bu.Fakat bu benim düşüncem.Yanlış olma ihtimalide var tabi.İnşallah yardımcı olurum...

1 4 1
En İyi Cevap!
2012-10-26T17:18:59+03:00
Astronomi uzmanlarının hesaplarına göre Güneş, Solar Apex adı verilen bir yörünge boyunca Vega Yıldızı doğrultusunda muazzam bir hızla hareket etmektedir. Bu, kabaca bir hesapla, Güneş'in günde 17 milyon 280 bin km yol katettiğini gösterir. Güneş'le birlikte onun çekim sistemi içindeki tüm gezegenler ve uyduları da aynı mesafeyi katederler.Yani güneşin çekim gücü,dünyaya ve diğer gezegenlere uyguladığı manyetik alan etkisiyle dünya batıdan doğuya doğru dönmektedir.Ayrıca Gök cisimlerinin yörüngelerinden en ufak bir sapmanın bile sistemi altüst edecek kadar önemli sonuçlar doğurabileceği hesaplanmıştır.Yıldızlar, gezegenler ve uydular hem kendi etraflarında, hem de bağlı bulundukları sistemle birlikte dönmektedirler. Evren ince bir düzen içinde çalışmaktadır.Bu ince düzen Allah tarafından bu şekilde uygun görülmüştür. 


Dünyanın Dönüş Yönü


Dağları görürsün de, donmuş sanırsın; oysa onlar bulutların sürüklenmesi gibi sürüklenirler. Herşeyi 'sapasağlam ve yerli yerinde yapan' Allah'ın sanatı (yapısı)dır (bu). Şüphesiz O, işlediklerinizden haberdardır. (Neml Suresi, 88)


Neml Suresi'ndeki ayette Dünya'nın sadece döndüğü değil, dönüş yönü de vurgulanmaktadır. 3.500-4.000 metre yükseklikteki ana bulut kümelerinin hareket yönü daima batıdan doğuya doğrudur. Hava durumu tahminleri için çoğunlukla batıdaki duruma bakılmasının sebebi de budur. 

Bulut kümelerinin batıdan doğuya doğru sürüklenmesinin asıl sebebi Dünya'nın dönüş yönüdür. Günümüzde bilindiği gibi, Dünyamız da batıdan doğuya doğru dönmektedir. Bilimin yakın tarihlerde tespit ettiği bu bilimsel gerçek, Kuran'da yüzyıllar öncesinden haber verilmiştir.


2 3 2