Cevaplar

2012-10-26T19:30:10+03:00

ise bağlacı(=>)ikinci yani hüküm yani q diyelim q 0 olursa sonuç ta 0 dır diğer durumlarda sonuç 1 dir.örneğin p:1,q:1 olsun p=>q =? q 0 olmadığı için cevap 1 dir.2. örnek p:1,q:0 olsun.p=>q =? q 0 olduğu sonuç ta 0 dır.

0
2012-10-26T19:30:41+03:00

İse Bağlacı:İse bağlacının farklı bir yapısı var aldatılmaya gelemez yani önce heveslendirip(1) sonra tekmeyi basanlardan(0) hiç hoşlanmaz.Diğer bütün durumların sonucu 1 dir.Tek yanlış olduğu durum yukarıda söylediğim gibi 1 ise 0 durumu.

p ==> q           Sonuç

1 ==> 1              1

1 ==> 0              0

0 ==> 0              1

0 ==> 1              1

 

Görüldüğü gibi tek sıfır olan durum 1 ise 0 durumu. İse de ikinci önerme değer olarak birinciden büyük ise 0 gibi düşünebiliriz mastıksal olarak.

 

 

İse İşlemi(⇒):p ile q önermelerinin “ise” sözcüğü ile bağlanmasından oluşan bileşik önerme(p⇒q); p doğru q yanlış iken yanlış diğer durumlarda doğrudur. “ise” işlemi ile oluşturulan p ⇒ q önermesine koşullu (şartlı) önerme denir.p önermesi q için yeterli koşul, q da p için gerekli koşuldur.p önermesine hipotez, q önermesine de hüküm denir. p ⇒ q ≡ p′Vq dur. p ⇒ q Koşullu önermesinin karşıtı q ⇒ p p ⇒ q Koşullu önermesinin tersi p′⇒ q′ p ⇒ q Koşullu önermesinin karşıt tersi q′⇒ p′ dır ve p⇒q ≡ q′⇒p′ dir

İse İşlemi(⇒):p ile q önermelerinin “ise”sözcüğü ile bağlanmasından oluşan bileşikönerme(p⇒q); p doğru q yanlış iken yanlışdiğer durumlarda doğrudur.“ise” işlemi ile oluşturulan p ⇒ qönermesine koşullu (şartlı) önerme denir.pönermesi q için yeterli koşul, q da p için gereklikoşuldur.p önermesine hipotez, q önermesinede hüküm denir.p ⇒ q ≡ p′Vq dur.p ⇒ q Koşullu önermesinin karşıtı q ⇒ pp ⇒ q Koşullu önermesinin tersi p′⇒ q′p ⇒ q Koşullu önermesinin karşıt tersiq′⇒ p′ dır ve p⇒q ≡ q′⇒p′ dir

1 5 1