Cevaplar

2012-10-29T11:43:18+02:00
kulp 
isim Rumca

1 .Kazan, tencere, fincan, dolap, altın vb.nin tutulacak yeri:
"Heybeden çıkardığı kulpu kopuk küçük bir teneke maşrapa ile su getirdi."- O. C. Kaygılı.

2 .mecaz Uydurma sebep, bahane.

Atasözü, deyim ve birleşik fiiller kulp takmak kulpunu bulmakKaynak: http://www.msxlabs.org/forum/x-sozluk/118421-kulp-kulp-nedir-kulp-hakkinda.html#ixzz2AgCSKWX6 


Fosfolipitler trigliserid molekülündeki bir yağ asiti yerine azot ve fosfor içeren  maddelerdir.

İnsan plazmasında lipitler (yağlar) 3 farklı şekilde bulunmaktadır.Bunlar fosfolipitler, trigliseridler ve kolesterolesterleridir. Bu yağ asitleri plazmada serbest formda bulunmaktadırlar. Hücre zarına esneklik kazandırmaktadırlar.

Hücre zarının yapısında %65 protein, %33 yağ , %2 karbonhidrat bulunmaktadır. Hücre zarının önemli bir bileşeni fosfolipitlerdir. Fosfolipitler beyin ve sinir dokularında çok boldur.

Fosfolipitler in yoğun miktarda oldukları hücre zarı denilen bir astar bütün beyin hücrelerini çevrelemektedir. Sağlıklı bir hücre zarı olmadan optimum hafıza ve beyin fonksiyonlarına ulaşılması mümkün değildir. Hücre zarı hücre içine mineral, besin ve diğer maddelerin giriş çıkışını kontrol etmekle birlikte , beyin hücrelerinin birbiri arasındaki etkileşiminde de önemli bir rol oynamaktadırlar.

Beyinde fosfolipitlere bağlı DHA yağ asitleri bol miktarda bulunmaktadır.

Hücre Zarının Görevleri Nelerdir?

Hücrenin yıpranan kısmını onarmaktadır. Hücreye alınması gereken hormonları tanımaktadır. Hücreye madde giriş-çıkışını kontrol etmektedir. Hücreyi dış ortamdan ayırmaktadır. Aktif taşıma olayını düzenlemektedir. Hücreyi dış etkenler koruyucudur.

0
2012-10-29T11:44:13+02:00

 Kulp 
özel, isim demektir benden bu kadar

0