Cevaplar

  • Eodev Kullanıcısı
2012-10-29T12:37:28+02:00

Hayal ile ilgili Kompozisyon, Hayal ile ilgili Makale ve Yazı
Hayal etmek insanın beyninde geliştirdiği duygu,düşünce ve geleceği canladırmaktır diyebiliriz. Hayal etmenin hem bedeli sıfırdır hem de getirisi paha biçilemez. Hayal etmek insana umut verir güçlendirir.

Bazı hayaller vardır ki gerçekleştiğinde tüm insanlığın işine yarayabilecek hayellerdir.

Örneğin; Edison karanlıktan korkan biriydi. Hep kafasında karanlığın yok olma hayellerini kurar ve bir gün bu hayellerinin peşinden gitmeyi amaçladı.
Yılmadı usanmadı ve ampulü icat etti ve hem hayelleri gerçekleşti hem de insanlığa hizmette bulundu.

Anlaşılan o ki hayal etmek önemli bir kavramdır hayal edemezsek geleceğe bakışımız küçülür. Bu yüzden her zaman yararlı hayaller kuralım.

   
0
  • Eodev Kullanıcısı
2012-10-29T12:37:28+02:00

Orta ikideyken, büyüdüğü zaman ne olmak ve yapmak istediği konusunda bir kompozisyon yazmasını istedi hocası.. 

Çocuk bütün gece oturup günün birinde at çiftliğine sahip olmayı hedeflediğini anlatan 7 sayfalık bir kompozisyon yazdı. 

Hayalini en ince ayrıntılarıyla anlattı. Hatta hayalindeki 200 dönümlük çiftliğin krokisini de çizdi. Binaların, ahırların ve koşu yollarının yerlerini gösterdi. Krokiye, 200 dönümlük arazinin üzerine oturacak 1000 metrekarelik evin ayrıntılı planını da ekledi. 

Ertesi gün hocasına sunduğu 7 sayfalık ödev, tam kalbinin sesiydi.. İki gün sonra ödevi geri aldı. 

Kağıdın üzerinde kırmızı kalemle yazılmış kocaman bir "0" ve "Dersten sonra beni gör" uyarısı vardı. 

"Neden "0" aldım?" diye merakla sordu hocasına, çocuk..

"Bu senin yaşında bir çocuk için gerçekçi olmayan bir hayal" dedi, hocası.. "Paran yok. Gezginci bir aileden geliyorsun. Kaynağınız yok. At çiftliği kurmak büyük para gerektirir. Önce araziyi satın alman lazım. Damızlık hayvanlar da alman gerekiyor. Bunu başarman imkansız" ve ekledi:

"Eğer ödevini gerçekçi hedefler belirledikten sonra yeniden yazarsan, o zaman notunu yeniden gözden geçiririm. Gelecek hafta düzeltip ödevi geri getir." 

Çocuk evine döndü ve uzun uzun düşündü. Babasına danıştı. "Oğlum" dedi babası "Bu konuda kararını kendin vermelisin. Bu senin hayatın için oldukça önemli bir seçim!." 

Çocuk bir hafta kadar düşündükten sonra ödevini hiçbir değişiklik yapmadan geri götürdü hocasına.. 

"Siz verdiğiniz notu değiştirmeyin" dedi.. "Ben de hayallerimi.."..... O orta 2 öğrencisi, bugün 200 dönümlük arazi üzerindeki 1000 metrekarelik evinde oturuyor. 

Yıllar önce yazdığı ödev şöminenin üzerinde çerçevelenmiş olarak asılı.

1 5 1