Cevaplar

2012-10-29T12:52:46+02:00

Lipitler içeren hidrokarbonlar ve yapı building blocks ve canlı hücreler işlevini oluşturan moleküllerdir. Yağlar, yağlar, mumlar, bazı vitaminler, hormonlar ve hücre proteini membran çoğunu lipidler örnekleridir.

Lipitler içinde çözünür nelerdir?

Lipidler, suda çözünür değildir. Onlar kutupsal olmayan ve dolayısıyla çözünür choloroform gibi nonpolar ortamlarda ama değil su gibi kutup ortamları çözünür.

Ne lipidler kapsamında neler var?

Lipidler özellikle hidrokarbonlar onların kompozisyon var ve son derece düşük karbon biçimleridir. Metabolize lipidler büyük miktarda enerji serbest bırakmak için okside ve böylece canlılar için yararlıdır.

Lipitler nereden gelir?

Lipidler, bitki ve hayvanlardan eter, kloroform ve aseton gibi nonpolar çözücüler kullanılarak ayıklanabildiği moleküllerdir. Yağ (ve yağ asitleri yaptıkları) bu gruba ait diğer steroidler gibi membran bileşenleri vb fosfolipitler oluşturan hücre.

Hydrolyzable/Non-hydrolyzable lipidler

Fonksiyonel grup ester içeren lipidler suda hydrolysable. Bunlar, doğal yağlar, mumlar, fosfolipitler ve glikolipitler içerir.
Nonhydrolyzable lipitler gibi fonksiyonel grupların eksikliği ve steroidler ve yağda çözünen Vitaminler (örneğin a, d, e ve k) içerir. Katı ve sıvı yağlar, triacylglycerols veya trigliserid oluşur. Bunlar gliserol (1,2,3-trihydroxypropane) ile bir triester oluşturmak üzere 3 yağ asitleri oluşur. Trigliserid, kan testlerinde bulunur. Triacylglycerols komple hidroliz üç yağ asitleri ve gliserol molekülüne verir.

Yağ asitleri

Yağ asitleri uzun zincir karboksilik asitler (genellikle 16 veya daha fazla Karbon atomu) veya karbon-karbon çift bağlar içerebilir için. Karbon atomları sayısını neredeyse her zaman bir çift sayı ve genellikle unbranched. Oleik asit doğada en bol yağ asidi olduğunu.


2 4 2
  • Eodev Kullanıcısı
2012-10-29T12:53:16+02:00

Dünyadaki canlılardaki temel organik bileşiklerden biri de lipitlerdir. Lipitler oil ve yağlar olarak ayrılır. Yağlar oda sıcaklığında katı halde bulunan lipitler, oyiller ise gene oda sıcaklığında sıvı halde bulunan lipitlerdir. Biyolojik önemi olan lipitler yağ asitleri, nötr lipitler (trigliserit), fosfolipitlersteroitler vb.dir. Lipitler insan ve hayvanların temel besinleri arasında yer alır.

Steroid, birbiriyle kaynaşmış dört halkadan oluşmuş karbon iskeletli bir lipittir. Steroitler asetil KoA biosentez yolundan oluşurlar. Farklı steroidler bu halkalara bağlı olan fonksiyonel gruplar bakımından birbirlerinden ayrılırlar. Bitkilerhayvanlar ve mantarlardayüzlerce çeşit steroid tanımlanmıştır. Steroitlerin canlılarda genel olarak en önemli işlevi hormon olaraktır. Steroid hormonlar, steroid hormon reseptör proteinlere bağlanarak fizyolojik etkilerini gösterirler. Bu reseptörlere bağlanınca gen transkripsiyonu ve hücre fonksiyonunda değişimlere neden olurlar.

2 4 2