Cevaplar

2012-10-29T16:28:19+02:00
Büyük Kurucumuz Mustafa Kemal Atatürk'ün ölümsüzlüğünün 71. yıldönümü..
Atamızı minnet ve şükranla anıyor; bizlere düşen görevin, onun fikir ve düşüncelerini bilimin ve aklın ışığında, günümüz gerçeklerini gözeterek tartışmak 
ve daha ileriye taşımak olduğuna inanıyoruz.


Bu anlayış Atatürk' ün bizlere vasiyetidir. Atatürk, vasiyetinde şunları söylemektedir:

"Ben, manevî miras olarak hiçbir doğma, hiçbir donmuş ve kalıplaşmış düstur bırakmıyorum. Benim manevî mirasım, ilim ve akıldır. Benden sonrakiler, bizim aşmak zorunda olduğumuz çetin ve köklü zorluklar önünde, belki gayelere tamamen eremediğimizi; fakat asla taviz vermediğimizi, akıl ve ilmi rehber edindiğimizi tasdik edeceklerdir. Zaman süratle dönüyor. Milletlerin, cemiyetlerin, fertlerin saadet ve bedbahtlık anlayışları bile değişiyor. Böyle bir dünyada, asla değişmeyecek hükümler getirdiğini iddia etmek, aklın ve bilimin gelişimini inkâr etmek olur. Benim, Türk milleti için yapmak istediklerim ve başarmaya çalıştıklarım ortadadır. Benden sonra, beni benimsemek isteyenler, bu temel mihver üzerinde akıl ve ilim rehberliğini kabul ederlerse, manevî mirasçılarım olurlar."


Büyük Atatürk'ün vasiyetine en fazla kulak verilmesi gereken bir dönemden geçiyoruz.


Büyük Kurucumuzun, en büyük eseri olan Türkiye Cumhuriyeti ile birlikte, sonsuza kadar yaşayacak olan aziz anısı önünde bir kez daha saygıyla eğiliyoruz.
4 2 4