Cevaplar

  • Eodev Kullanıcısı
2016-03-26T18:41:17+02:00

ONAYLANMIŞ CEVAP

×
Uzmanlar tarafından teker teker incelenmiş onaylı cevaplar, doğru ve güvenilir bilgileri içermektedir. Eodev içerisinde moderatörler tarafından kontrol edilmiş milyonlarca kaliteli cevap vardır ancak onaylanmış cevaplar mükemmel ötesidir.
 Öncelikle Merhabalar ,

     Yusuf Peygamber ,Yakup Peygamberi  oğullarındandı..
Yusuf küçüklüğünde bir rüya gördü.Bu rüyasında 11 yıldız ,Güneş ve Ay'ın kendisine secde ettiğini görmüştü .Bu bir peygamberliğe işaretti.Bunu duyan abileri onu kıskandı. Birgün kardeşleri Yusuf'u gezmeye diye kandırarak  öldürmek için gö türdüler. Fakat yine kardeş olduğundan ötürü böyle bir cesaret bulamadılar .O yüzden gömleğini alıp onu bir kuyuya bıraktılar. Gömleğini de kana bulayıp babaları Yakup Peygambere getirdiler. Bu sırada Yusuf'u ,Mısır'a giden bir kervan buldu ve onu kurtarıp Mısır'a gö türdüler.Burda Yusuf'u köle olarak  Mısır Azizine sattılar.
       
         Yakup Peygamber yıllarca Yusuf için göz yaşı dökmüş ve kör olmuştur. Yusuf ise zekası ve yetenekleri ile Mısır Azizinin gözüne girmeyi başarmıştı.  Yıllar yılları kovaladı. Yusuf büyüdü ve serpildi. Mısır Azizinin eşi Züleyha ,Yusuf'a aşık olmaya başladı. 
         ((  Allah :  Yeryüzünde güzelliğin yarısını Yusuf'a  diger yarısını diger insanlara verdik. der. Yusuf o kadar  yakışıklıdır. ))
      
        Yusuf 'u elde edemeyince ona iftira attı.Yusuf'u zindana koydular. Yusuf yıllarca zindanda kaldı.Birgün kralın iki hizmetlisini  de zindana getirdiler. Yusuf bu iki hizmetlinin de rüyasını yorumladı ve biri öldü .Birisi bağışlandı. 
        Bagışlanan kişi Kralın bir rüya  için yorumcu
 arayıp durduğu zaman ona Yusuf'u anlattı. Kralın rüyasını Yusuf şöyle yorumladı. 
- 7 yıl bolluk ve bereketle geçecek .Ardından 7 yıl kıtlık gelecek. 7 yıl biriktirip depolayın . 
    
       Depolamalarda da siloları inşa  ettirilmesi fikriyle kralın gözüne girdi. Kral ona yanında yer verdi .Onu danışmanı yaptı. Zamanla zekası ile Mısır Azizi oldu. 
      Bu zaman içinde kıtlık Yakup peygamberin yurdu olan Kenan'ı da vurdu. Yakup'un oğulları Mısır'a gelerek buğday satın alıyordu. Yusuf peygamber ,babası kendisini çok sevip Allah'a şirk koşmuş  olmasından dolayı verilen bu ayrılığı sona erdirmek için kardeşi Binyamini yanında alıkoyup babasının Mısır'a gelmesini sağladı. Kardeşleri tövbe etti.  Ve  Rüyasındaki Güneş olan Babası , Ay olan Halası(annesini küçük yaşlarda kaybetti.))  ve 11 yıldız olan kardeşleri ona secde etti. 


12 4 12