Cevaplar

  • Eodev Kullanıcısı
2012-10-30T19:11:28+02:00
Teknolojinin Yararları ve Zararları - Teknolojinin Avantajları

 

teknolojinin yararları ve zararları,teknolojinin yaraları ve zararları,teknolojinin yararları ve zararları nelerdir,teknolojinin etkileri,teknolojinin faydaları,teknolojinin önemi,teknolojinin yeri,teknolojinin insanlara,teknolojinin nedir,teknolojinin yarar ve zararları,

Teknoloji dediğimiz şey öncelikle yeniliklerin ve gelişimlerin insan hayatını kolaylaştıracak biçimde uygulanması anlamını içeren genel bir kavramdır. Peki teknoloji gelişirken ve gün geçtikçe insan hayatında daha çok yer edinip, işleri kolaylaştırırken yani bütün bunları yaparken hiç zararı olmuyor mu? Tabiki oluyor.
Doğanın temel fiziksel unsurları olan, hava, su ve toprak üzerinde olumsuz etkilerin oluşması ile ortaya çıkan ve canlı öğelerin hayati aktivitelerini olumsuz önde etkileyen çevre sorunlarına “Çevre Kirliliği” adı verilir.
Teknolojinin neden olduğu çevre kirliliğinin sebepleri ve yol açtığı sorunlar şöyledir:

Çevre Kirliliğinin Sebepleri:

    * Trafiğe her yıl daha fazla sayıda araç çıkmakta ve bu araçların yaydıkları egsoz dumanları ozon tabakasının incelmesine sebep olmaktadır.
    * Ormanların kağıt üretimi, toprak genişletilmesi, hayvancılık alanı oluşturmak gibi sebeplerle denetimsizce kesilmesi, ağaçların gündüzleri oksijenli solunum yaparak ortama oksijen salınımı yapmasını kısıtlıyor.
    * Fabrika bacalarından çıkan zehirli gazla atmosferi kirleterek, havadaki oksijen oranını azaltmaktadır. Ayrıca havanın bu denli kirlenmesi asit yağmuru olarak inerek toprağı da etkilemektedir.
    * Hastalık taşıyan hayvanlarla ortama geçen bakteri ve virüslerin sulara veya havaya karışması.
    * Fabrikalardan atılan arsenik, siyanür, fenol gibi toksik endüstri atılarının sulara karışması.
    * Tankerler veya borularla taşınan petrolün kaza sonucu sulara karışması.
    * İnorganik tuzlar, zirai mücadele ilaçları ve yapay organik kimyasal maddelerin sulara karışması.
    * Radyoaktivitenin etkisi yani: Nükleer enerji santralleri, çeşitli nükleer denemeler, tıbbi içerikli üretimler ve çeşitli endüstri tipi üretimleri, radyoaktif maddeye sahip hayvansal ürünler (et, balık, süt, vb.) ve bitkiler, bu zararlı maddeyi besin zinciri ile insanlara ve diğer canlılara taşır. Böylece bağışıklık mekanizmasını felce uğratmak ve kansere neden olmak gibi sorunlara yol açar.

Önemli Not: Atmosferdeki ve topraktaki kirletici maddeler asırlar sonra da olsa eninde sonunda suya geçerler.Çevre Kirliliğinin İnsan Üzerindeki Etkileri:

    * Hava kirliliğinde en çok açığa çıkan gazlardan biri olan sülfürdioksit, solunum yolu problemlerine yol açıyor; üstelik akciğer dokusunu da zedeliyor. Monoksit, sinir sisteminin çalışmasını etkiliyor. Kurşun ise çocuklarda beyin zararlarına yol açıyor. Yine bol miktarda bulunan nitrojendioksit, nefes almayı güçleştirirken astıma da neden oluyor.
    * Sulara karışan bakteri, virüs ve çeşitli kimyasal yapılar insan vücuduna girerek her çeşit hastalığa yol açabilmektedir.
    * Radyasyonun insan vücudunu etkilemesiyle bağışıklık mekanizması felce uğrar ve insan vücudunda kanserli hücrelerin oluşumu ve yayılımı gözlenir.
Teknolojinin Zararları:
Teknoloji ürünlerinin neredeyse tamamı elektrikle çalışmaktadır. Elektrikle çalışan her alet bir elektromanyetik alan oluşturur. İnsan beyninin de kendine ait bir elektromanyetik alanı vardır. Çünkü sinirler nöronlar aracılığıyla elektriksel uyarıları beynin çeşitli yerlerine ulaştırarak çalışırlar. Bu nedenle günlük hayatta kullandığımız her elektrikli cihaz mutlaka bizi olumsuz etkilerler. Örneğin cep telefonu ile bize en az zarar verecek şekildeki konuşma süresi doktorlarca günlük azami 5dk olarak açıklanmıştır. Tabiki bu 5dk süresince telefonun yaydığı elektromanyetik dalga miktarı maksimum seviyesine çıkar ve insanın beyin ısısının artmasına neden olur. Beyindeki bu manyetik düzensizlik, uzun vadede beyin hücrelerinin ölmesine ve özellikle kulaktaki birtakım organların görevini yitirmesine yol açmaktadır. Bu da duyu kaybı ve denge bozuklukları gibi etkilere neden olabilmektedir.

Elektromanyetik alan konusunda en çarpıcı ve tehlikeli örnek olarak cep telefonunu verdik. Fakat günlük yaşamımızda kullandığımız bluetooth cihazlar, kablosuz ürünler(modemler, fareler, klavyeler, oyun kumandaları vs.), televizyonlar, crt ve lcd monitörler gibi birçok alet oluşturdukları manyetik alan miktarlarına göre insan vücudunu ve kimyasını olumsuz etkilemektedir.

Benzer şekilde yüksek gerilim hatları yakınındaki evlerde yaşayan çocuklarda Amerikan Bilimler Akademisi tarafından yapılan incelemeye göre lösemi görülme riskinin diğerlerine göre 1.5 katı fazla olduğu tespit edilmiştir. Yapılan epidemiyolojik çalışmalar yüksek gerilim hatları ve elektrikli aletlerin kanser riskini artırdığını göstermektedir. 0-300 Hz frekanslı alanlardan iletkenlik özellikleri nedeniyle en çok etkilenen dokular beyin sıvısı ve kan, ikincil derecede etkilenen dokular ise göz, göz sıvısı, troid, kas, gastrointestinal sistem, prostat ve testis dokuları olarak açıklanmıştır. Yani gün içinde teknolojiden yararlandığımız ölçüde giderek artan oranlarda zarar görmekteyiz.
Baz istasyonlarına veya büyük çanak antenlere yakın yerler de manyetik kirlenmenin fazla olduğu bölgelerdir.

Bu nedenle teknolojiyi mümkün olduğunca ve sadece olmazsa olmaz önemdeki ihtiyaçlarımız için kullanıp, özellikle cep telefonu görüşmelerimizi kısa tutmaya ve cihazı mümkün olduğunca vücudumuzdan uzakta bulundurmaya özen gösterelim

   
2 4 2
2012-10-30T19:12:07+02:00

 

TEKNOLOJİNİN YARARLARI

* Telefon, Bilgisayar gibi araçlarla iletişimin gelişmesi

*Otomobiller, uçaklar, gemilerle ulaşımın gelişmesi

*Kitle iletişim araçlarıyla haberleşmenin gelişmesi

Teknolojiye birer örnektir.

 Bence teknolojinin zararı yoktur, tüm suç insanoğlunun bazı şeyleri kötülük için kullanmalarıdır. Örneğin Aile arasında sevgi ve saygının değerini kaybetmesi. Bir genç bilgisayar ile yatıp, bilgisayar ile kalkarsa, gayri yasal sitelere girerse ne olur aile, arasındaki saygınlığını yitirir genç bir zaman sonra zaten kendisinden nefret eder ve depresyona girer.

Özetle insan ne yaparsa kendine yapar. Elindeki nimetleri iyi, ya da kötü olarak kullanması kendisine bağlıdır... Bunda teknolojinin hiçbir suçu yoktur.
Eğer teknoloji az önce anlattığım şekli ile algılanırsa, teknolojinin insan hayatında çok önemli bir yer tuttuğu da rahatlıkla anlaşılır. Bu nedenle konumuz teknolojiyi kullanmak ya da kullanmamak değil, insan hayatında teknolojinin nasıl bir yeri ve konumu olacağıdır. Bu konu, üzerinde birçok değerli kişi ve kuruluşun çalıştığı önemli bir konu olmuştur.
Örneğin Alfabe, insanoğlunun bilgiyi paylaşması, kaydetmesi ve saklaması için aydın bir araç olmuştur. Kâğıdın icadı ve yazım araçlarının geliştirilmesi, alfabe yardımıyla yapılan işlemlerin daha kolay gerçekleştirilebildiği bir süreci başlatmıştır. Kitap, birçok sayfadan oluşan, değişik tasarımlara sahip, sunmak istediği bilgiyi sıralı olarak veren bir araç olarak düşünülebilir. Kısaca kitap, teknik açıdan bakıldığında televizyon gibi, bilgisayar gibi vermek istediği bilgiden farklı yapıya sahip bir araçtır. Matbaanın icadından sonra kitap yaygınlaşarak hemen herkesin ulaşabildiği bir araç oldu. Karatahta hem öğrencinin hem de öğretmenin aynı anda aynı konu üzerinde çalışabilmesine olanak sağlayan ilk sınıf içi iletişim araçlarından birisidir. Okul otobüsü öğrencilerin uzak yerlerden öğretim yerlerine taşınması ve dolayısıyla uygun eğitim ortamının sağlanması açısından bir öğretim aracı olarak görülebilir.
Eğer teknoloji zararlı olsaydı, insanlar geliştirme çabasında değil, değiştirme çabasında olurdu. Avrupa’da sanayi devriminden sonra tam anlamıyla Avrupalı olmuştur.

Halkımıza sorduk teknoloji yararlı mıdır yoksa zararlı mıdır? Bu soruyu50 kişilik bir gruba sormamızın sonucunda 47 kişinin teknoloji yararlıdır dediğine şahit olduk.

Birkaç vatandaşımızın teknolojinin yararları nelerdir sorusuna verdiği yanıt:
“Teknoloji Hayatı kolaylaştırma anlamında hiç şüphesiz çok önemlidir. Son derece karmaşık hesaplar çok fonksiyonlu hesap makineleri ile çok kısa sürelerde hesaplanır. Özellikle Internet gibi tüm dünya ile iletişim kurmayı sağlayan sistemler bilgiye ulaşmayı son derece kolay hale getirmiştir. Birçok makine ile ağır işler çok kolay ve hızlı biçimde yapılabilmektedir. Bu örnekler hiç şüphesiz çoğaltılabilir.”“Teknolojisiz bir hayat düşünülemez. Teknoloji insan ufkuna açılan gelecek kapısıdır. Teknolojiden uzak bir insan meyvesiz ağaca benzer. Kısacası teknoloji gelecekte ve günümüzde insan hayatını yönlendiren ve şekillendiren bilgi yumağıdır.”

Durum böyle iken teknoloji yararlı mıdır yoksa zararlı mıdır?

http://biliminadresi.blogcu.com/teknolojinin-yararlari-ve-zararlari/924975

http://teknolojiyleyasam.blogcu.com/teknolojinin-zararlari-faydalari-teknolojinin-faydalari-zararlar/3890441

1 5 1