Cevaplar

2012-10-30T23:42:26+02:00

Dil olmasaydı insan olmazdı. İnsan yaşayamazdı. Bir dayanışma, bir topluluk veya yeni fikirler... Hiçbiri olmazdı. Bir örnekle açıklamak gerekirse:
Çinli filozof Konfüçyüs’e sormuşlar: “Bir ülkeyi idare etmeye çağrılsaydınız, yapacağınız ilk iş ne olurdu?”
Konfüçyüs şöyle cevap vermiş: “İşe önce dili düzeltmekle başlardım. Çünkü, dil bozulursa kelimeler düşünceleri anlatamaz. Düşünceler iyi anlatılmazsa, yapılması gereken işler yapılmaz. Görevler gereği gibi yapılmazsa, töre ve düzen bozulur. Töre ve düzen bozulursa, adalet yoldan sapar. Adalet yoldan çıkarsa, şaşkınlık içine düşen halk ne yapacağını, işin nereye varacağını bilemez. Bunun içindir ki hiçbir şey dil kadar önemli değildir.” demiş. Burdan da anlaşılacağı üzere dil bir milletin var olabilmesi için gerekli en önemli şeydir. Dilimizi yabancı kelimelerden arındırmalıyız, düzgün bir şekilde kullanmalıyız ve dilimize sahip çıkmalıyız.

2 4 2
2012-10-30T23:43:29+02:00

dil olasaydı ifade zorluğu çekerdik hatta baza şeyleri ifade edemezdik. bu da bizim için çok zor bi durum çünkü insan çevresinde olan biteni sürekli anlatmak ister ama bu ne vücut diliyle ne de ifadesiz olmaz. tıpkı şimdi yazıyla da olsa kendimi tam ifade edemediğim gibi...

 

2 4 2