Cevaplar

  • Eodev Kullanıcısı
2012-10-31T10:40:55+02:00

İyilik, yüzlerinizi doğu ve batı tarafına çevirmeniz değildir. Asıl iyilik, o kimsenin yaptığıdır ki, Allah'a, ahiret gününe, meleklere, kitaplara, elçilere inanır. (Allah'ın rızasını gözeterek) yakınlara, yetimlere, yoksullara, yolda kalmışlara, dilenenlere ve kölelere sevdiği maldan harcar, sisteme bağlılığını yerine getirir, dürüstlüğün tarafında yer alır. Antlaşma yaptığı zaman sözlerini yerine getirir. Sıkıntı, hastalık ve savaş zamanlarında sabreder. İşte doğru olanlar, bu vasıfları taşıyanlardır. Müttakîler ancak onlardır! Bakara 177

Ayete göre bir tarafa yüzümüzü çevirip ibadet etmenin iyilik olmadığı belirtiyor peki o halde neden biz namaz kılarken kabeye yüzümüzü dönüyoruz, neden cami tapınaklarının yönleri hep kabeye doğru çevrili.. isterseniz diğer ayetlere göz atalım...

İnsanlardan bir kısım beyinsizler: Yönelmekte oldukları kıblelerinden onları çeviren nedir? diyecekler. De ki: Doğu da batı da Allah'ındır. O dilediğini doğru yola iletir.Bakara 142

demek ki Allah bir tarafa yönelip ibadet etmeyi yasaklıyor ki bu ayet onlara cevap veriyor. hatta yönelmekte olan kıblenin yasaklanmasını sorgulayanlarada beyinsiz diyor Rabbimiz. yine bakalım başka ayetlere

Doğu da Allah'ındır batı da. Nereye dönerseniz Allah oradadır. Şüphesiz Allah'(ın rahmeti ve nimeti) geniştir, O her şeyi bilendir.
Bakara115

Durum böyleyken bir taşa yönelip oradanda Allaha ulaşmayı düşünmek bence çok saçma ve putperestlikten kalma bir düşünce ayrıca kuranda kabeyi kutsal addeten tek bir ayete rastlanmaz.. Alalh herzaman bizimle ve herzaman bie şahj damarımızdan daha yakın..

Andolsun, insanı biz yarattık ve nefsinin kendisine fısıldadıklarını biliriz ve biz ona şah damarından daha yakınız.

0
2012-10-31T11:12:27+02:00

Ama onlar, (o hakkı inkar edenler,) "Onu (Muhammed) uydurdu!" diyorlar. Asla! O, Rabbinden gelen bir hakikat olup senden önce hiçbir uyarıcı ile karşılaşmamış olan (bu) halkı doğru yola gelsinler diye uyarabilmen içindir.
28:46 Evet, Biz (Musa'ya) seslendiğimiz zaman sen Sina Dağı'nın yamacında değildin; fakat (sen de, öteki elçiler gibi,) senden önce kendilerine uyarıcı gelmemiş bir toplumu uyarasın diye Rabbinden bir rahmet aracı olarak (gönderildin) ki böylece belki (geçmişte olup bitenleri) düşünür (de Bizi) anarlar.

34:44 Oysa (ey Muhammed,) Biz onlara ne başvuracakları vahiyler göndermişizdir, ne de senden önce bir uyarıcı.

36:6 ataları uyarılmamış ve bu nedenle kendileri (doğru ile eğrinin ne olduğundan) habersiz kalmış bulunan insanları uyarasın diye (sana indirilmiş olanın) (sayesinde).

5:19 Ey Kitâb-ı Mukaddesin izleyicileri! Hiçbir peygamberin gelmediği uzun bir aradan sonra, size (hakikati) bildiren bu Elçimiz gönderildi ki "Bize ne bir müjdeci, ne de uyarıcı gelmedi" demeyesiniz: işte size bir müjdeci ve uyarıcı geldi, çünkü Allah dilediğini yapmaya kâdirdir.
işte bu ayetlere göre Hz.İbrahim mekkeye gitmemiştir

Kabeyi hz peygamberin niye yıkmadığını soranlarada Allahın verdiği cevap olarak bu ayet

6:108 Onların Allahtan başka yalvarıp sığındıkları (varlıklar)a sövmeyin ki onlar da kin ve cehaletten dolayı Allaha sövmesinler: zira Biz her topluma kendi yaptıklarını güzel gösterdik. (Ama) zaman geldiğinde onlar Rablerine döneceklerdir: O zaman Allah onlara bütün yaptıklarını (en doğru şekilde) anlatacaktır.


0