Cevaplar

  • Eodev Kullanıcısı
2012-10-31T11:19:33+02:00

OLUMSUZ HAREKETLER
1-Tek kolla yük kaldırmak
2-Kambur durmak
3-Dizleri bükmeden yük kaldırmak
4-Dik yürümemek
5-Yetersiz ve dengesiz beslenmek

OLUMLU HAREKETLER
1- Dengeli beslenilmelidir
2- İskelet ve kasların gelişmesi için yaşa uygun spor yapılmalıdır
3- Kemiklerin ve dişlerin gelişmesi için kalsiyum ve fosfor içeren (et, süt, yumurta ve peynir gibi) besinlerle birlikte D vitamini alınmalıdır (D vitamini eksikliğinde çocuklarda raşitizm, büyüklerde osteomalizi denilen kemik erimesi hastalığı oluşur) 
4- Kemiklerin gelişmesi için yeterince (D vitamininin görev yapabilmesi için) güneş ışığı alınmalıdır
5- Sivri burunlu, dar ve yüksek topuklu ayakkabılar giyilmemelidir
6- Ağır yük taşınmamalıdır
7- Aşırı kilolardan ve spordan kaçınılmalıdır (Kemiklerde şekil bozukluğu oluşur)
8- Duruş ve oturuş biçimlerin dikkat edilmelidir (Sandalyeye dik oturulmalıdır, kambur durulmamalıdır) (Kemiklerde şekil bozukluğu oluşur)
9- Dik yürünmelidir
10- Yük taşınırken veya kaldırılırken dengeli (iki elle) tutulmalıdır (Çanta tek omuzda taşınmamalıdır, yükler dizleri bükmeden kaldırılmamalıdır) (Kemiklerde şekil bozukluğu oluşur)
11- Kasların güçlenmesi için protein içeren besinler alınmalıdır
12- Kırık, çıkık ve burkulmalarda (çıkıkçıya ve kırıkçıya değil) doktora gidilmelidir
NOT: 
1)D vitamini eksikliğinde çocuklarda raşitizm, büyüklerde osteomalizi denilen 
kemik erimesi hastalığı oluşur
2- Hareketsizlikten dolayı eklem yerlerinde kireçlenme ve buna bağlı olarak ağrılar yani romatizma hastalığı oluşur
3- Tetanos bakterisi, istemsiz kasılmalara yol açar Tetanos iğnesi yaptırılmalıdır
4- Ani bir darbe ya da zorlamalarda kemikler kırılabilir Kırıklar genelde kemiğin zarar gören kısmı alçıya alınarak tedavi edilir 
Teknolojiye bağlı olarak platin çubuklarla kemiklerin kaynaştırılması, doku mühendisliği uygulamaları ile kırık bölgenin kemik yamalarla onarımı ile de kırılan kemikler iyileştirilebilir
Teknolojiye bağlı olarak geliştirilen uygulamalardan biri de protez kullanımıdır Engelli kişiler protez kol veya bacak sayesinde günlük yaşantılarına devam edilebilir 


0
2012-10-31T11:20:25+02:00

İskelet ve kas sağlığını olumlu ve olumsuz etkileyen hareketler

İskelet ve Kas Sağlığı
İskelet ve kas sağlığımızı korumak için dengeli beslenilmeli, düzenli egzersiz yapılmalı ve güneş ışığından bolca yararlanılmalıdır. Duruş, oturuş ve yük taşımada da iskelet sistemimizi zarar verecek hareketlerden kaçınılmalıdır.
SOLUK ALIP VERME
Solunum, canlılığımız sürdürmek için sürekli yaptığımız faaliyetlerden biridir. Solunum sırasında, burun, yutak, gırtlak, soluk borusu, akciğerler ve diyaframı kullanırız.
Burun, aldığımız havayı ısıtıp nemlendirir ayrıca içindeki yabancı maddeleri tutar. Yutak havanın yemek borusuna değil de soluk borusuna gitmesini sağlar. Gırtlak havayı soluk borusuna iletir. Soluk borusu alınan havayı akciğerlere dağıtan yapıdır. Akciğerler ise solunumun temel organıdır. Hava değişimi burada olur. Diyafram ise akciğerlerimize havanın girmesini sağlayan bir kastır.
Hayatımızı devam ettirebilmek için enerjiye ihtiyaç vardır. Bu enerjinin elde edebilmek için oksijene ihtiyaç vardır. Bu oksijeni solunum sırasında alırız. Enerji elde edildikten sonra ise karbondioksit ortaya çıkar. Bu gaz da solunum yoluyla dışarı atılır.


0