Cevaplar

2012-10-31T13:11:11+02:00

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER :

Polis olmak isteyenlerin;

-         Bedence güçlü, dayanıklı,
-         Göz ve elini eşgüdümle kullanabilen,
-         Disipline uyan, yönergeleri uygulayan,
-         İnsanların duygularını anlayabilen, sabırlı,
-         Sorumluluk duygusu güçlü, dikkatli,
-         İnsanlara saygılı

kimseler olmaları gerekir.
 

ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI NELERDİR ?

Polisin çalışma ortamı çalıştığı birime göre değişkendir. Örneğin, trafik polisi genelde açık havada, gürültülü ve tozlu ortamda, Emniyet Genel Müdürlüğünde çalışan bir polis kapalı ve gürültülü ortamda, karakolda çalışan bir polis bazen kapalı ortamda, bazen araç içinde devriye gezerek, bazen de karakol önünde nöbet tutarak görevini yerine getirir. Polisler çalışırken suçlu ve suçlu zanlılarıyla, tanıklarla, avukatlarla, savcılarla, amirleriyle, meslektaşlarıyla ve halktan kişilerle iletişim halindedirler. Bu görev zaman zaman ekip halinde çalışmayı da gerektirir. Yıpranma payı göz önüne alındığından diğer kamu personeline göre daha kısa sürede emekli olurlar.
 

ÇALIŞMA ALANLARI VE  İŞ BULMA OLANAKLARI NELERDİR ?

Polislik toplumun güvenliği ve huzuruyla yakından ilgili bir meslektir. Nüfus arttıkça bu alanda görev yapacak meslek elemanlarına olan ihtiyaç da buna paralel olarak artmaktadır. Meslekte iş bulamama sorunu olmamaktadır. Meslek eğitimini tamamlayanlar Emniyet Teşkilatı birimlerine aday polis memuru olarak atanırlar.
 

MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER NERELERDİR ?

Mesleğin eğitimi yurdun pek çok yerinde bulunan Polislik Meslek Yüksekokullarında  verilmektedir.


POLİSLİK MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI NELERDİR ?

Yüksekokulun ön lisans seviyesindeki eğitimine; genel lise, erkek teknik öğretim, kız teknik öğretim, ticaret ve turizm öğretime bağlı okul mezunları sınavla alınırlar. Müracaat tarihi itibariyle 18 yaşını tamamlamış, bayan ve askerlik yapmayan erkek adaylar için 23 yaşından, askerlik hizmetini yapmış erkek adaylar için 25 yaşından gün almamış olmak, Bayanlar için 1.65 cm., erkekler için 1.67 cm’den kısa boylu olmamak ve boy ölçüsünün santimetre olarak son iki rakamı ile kilosu arasında 15 kilogramdan eksik veya fazla fark olmamak.


EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ NELERDİR ?

-  Eğitim süresi tatil ve sınavlar dahil 9 ay olup, Polis Memuru olmak için lise ve dengi okul mezunu olunması gerekmektedir.
-  Öğrenciler eğitimleri süresince; polis meslek mevzuatını, polisin görev, yetki ve sorumluluklarını, halkla ilişkilerde dikkat edilecek hususları ve konuyla ilgili kanuni hükümleri, silahları ve çeşitlerini, mermileri, atış öncesi ve sonrası bakım ve kullanımlarını, ceza hukukunun dallarını, suç çeşitlerini ve bunlara uygulanacak cezaları, suçluların yakalanmasını, delillerin incelenmesini, suçu engelleyici operasyonların planlanması, düzenlenmesi ve operasyon sonucu rapor hazırlanmasını, Atatürk İlke ve İnkılaplarını öğrenir ve bu konularla  ilgili dersler alırlar.

Alıntı : http://www.livemsntr.com/polis-mesleginin-zorluklari-nelerdir/bilgi358#ixzz2AsFjhuTK

0
2012-10-31T13:11:38+02:00

öğrencilik mi ? :)  bence bunu ebebeynlerine  sor

0