Cevaplar

2015-07-22T04:08:07+03:00

ONAYLANMIŞ CEVAP

×
Uzmanlar tarafından teker teker incelenmiş onaylı cevaplar, doğru ve güvenilir bilgileri içermektedir. Eodev içerisinde moderatörler tarafından kontrol edilmiş milyonlarca kaliteli cevap vardır ancak onaylanmış cevaplar mükemmel ötesidir.
İçerisinde yaşadığımız doğada bizimde dahil olduğumuz pek çok canlı türü bulunmaktadır. Bu türlerin içerisinde de canlılar çeşitlidir. Yaşadıkları ekosisteme göre farklı farklı özelliklere sahip olan canlı türlerinin hayatta kalabilmesi bu özellikleri sayesindedir.

Örneğin kelebeğin kanatları üzerinde göze benzeyen lekeler bulunmaktadır. Bu lekeler kelebeğin düşmanlarını korkutur ve onu bu tehditlere karşı korur.

Şimdi adaptasyonun tanımını yapalım. Adaptasyon belirli çevre şartları içerisinde canlıların yaşama ve üreme şansını artırmalarında yardımcı olan kalıtsal özellikler kazanmasıdır. Bazı örnekler verelim:

1. Ördek ve kazların ayakları perdelidir. Dolayısıyla daha hızlı yüzerler.
2. Bukalemunlar yaşadıkları ortama göre renk değiştirerek düşmanlarından korunurlar.
3. Köpek balığının sırtı ve karın bölgesinin rengi farklıdır. Bu farklılık sayesinde denizde yaşayan diğer canlılar köpek balığını zor görürler ve köpekbalığıda bu sayede daha kolay bir şekilde avlanır.
4. Örneğin bir çöl ekosistemindeki kaktüsleri düşünelim. Kaktüsler bünyelerinde su bulundururlar. Kaktüsün yaprakları dikenlidir. Bu dikenler buharlaşma yapılmasını sağlayıp yapraklardaki su kaybını önlerler.
5. Deve kuşlarının uzun ve güçlü bacakları vardır. Bu sayede çok daha hızlı koşarlar.
6. Penguenlerde ördekler gibi perdeli ayaklıdır. Dolayısıyla hızlı yüzerler. Ayrıca vücutlarında depoladıkları yağlarla soğuk ortamlar içerisinde vücut ısılarını korurlar.
7. 

Canlıların kazanmış olduğu adaptasyonlar bu canlıların hayatta kalma ve üreme şansını artırır. Dolayısıyla biyolojik çeşitlilik dediğimiz kavram ortaya çıkar. Biyolojik çeşitliliğin ortaya çıkmasında canlıların kazanmış oldukları adaptasyonları sayesinde evrimleşme sürecine girmeleridir.

Bir örnek verecek olursak Türkiye'de ormanlarda yetişen meşe ağaçlarının birden fazla türü bulunmaktadır. 


3 4 3