Kitaplardan,İnternetten ve gözlemlerinizden faydalanarak cisimlerin bazılarının neden yüzdüğü,bazılarının ise neden battığı hakkında bir araştırma yapınız.Ararştırma sonucunda elde ettiğimiz bilgi ve görüşlerinizi aşağıdaki boşluğa yazınız.Sınıfta öğretmeninize ve arkadaşlarınıza bu konu ile ilgili bilgiler veriniz ???

2

Cevaplar

2012-10-31T14:43:57+02:00

Bu olay cismin yoğunluğuna göre ölçülür. Eğer cismin yoğunluğu suyun yoğunluğundan fazlaysa batar az ise de yüzer ama eğer yoğunluklar eşitse cisim askıda kalır.

2 4 2
2012-10-31T14:44:44+02:00

Bir cismin eşit kollu terazi ile kütlesini , şekli düzgün değilse dereceli silindir ile hacmini ölçeriz. Eğer cisim düzgün hacimli bir cisim ise matematiksel bağlantılar ile hacmini bulabiliriz.

Yoğunluğu yukarıdaki gibi hesaplayabiliriz.

Yukarıda bazı maddelerin yoğunluk değerleri gözükmektedir.

Yukarıda Yoğunluğu farklı ve birbirine karışmayan sıvıların bir kabın içinde sıralanışlarını görüyorsunuz.

Yoğunluğu en az olan her zaman üstte bulunur.

 

 

Kaldırma kuvvetinin, yeri değişen sıvının ağırlığı kadar olduğunu biliyoruz. Bu yüzden cismin suya batan hacmi arttıkça, dinamometrenin gösterdiği ağırlık değeri azalır. Cisim suda yüzmeye başladığı anda ise dinamometre sıfırı gösterir. Bu sırada cisme etki eden kaldırma kuvveti cismin ağırlığına eşit olur. Aynı şekilde, kaseye taşan sıvı ağırlığı da cismin havadaki ağırlığına eşit olur.

 

 

 

Şekildeki gemiye uygulanan kaldırma kuvvetinin etki alanı sadece batan kısmının alanına veya başka bir değişle batan kısmının hacmiile ilişkilidir.

 

Suyun Yoğunluğu > Gemini Yoğunluğunudur

 

Gemini Yoğunluğunu = Geminin Kütlesi /Geminin Suya Batan Kısmının Hacmi ile bulabiliriz.

 

 

 

Buzun yoğunluğu suyun yoğunluğundan küçük olduğu için, 1 mL su 1 mL buzdan daha ağırdır. Buna bağlı olarak soğuk
havalarda deniz, göl ve akarsularda,donmaya yüz tutmuş; su yüzeye çıkar ve burada donar.
Bu durum, suda yaşayan canlıların hayatta kalmasını sağlar.

Katı bir cisim kendi sıvısında yüzüyorsa, cisim eridiğinde sıvı seviyesi değişmez. Örneğin 9/10 u su içinde olan buz eridiğinde, kaptaki su düzeyi değişmez.

1 5 1