Cevaplar

  • Eodev Kullanıcısı
2012-10-31T15:28:57+02:00

Günlükler, hatıra defterleri, insanların içlerini boşalttıkları bir arkadaş gibi dertleştikleri dert ortaklarıdır. Geçmişin geleceğe aktarılmasında bir köprü vazifesi gören sırdaşlardır. Her insan bu dünyada hem sosyal bir varlık, aynı zamanda da kalabalıklar içinde bile kendisini yalnız hissedebilen bir bireydir.
 

Öz annesi babası yakınları da olsa kimseye açamadığı duyguları vardır kişilerin. Anlatmak, paylaşmak, içini dökmek belki de düşüncelerini duygularını bir düzene sokmak hatta kendi kendisiyle hesaplaşmak ister. Kişinin kendi kendisini anlamasında, kendi derin duygularını ifade etmeyi geliştirmesinde günlüklerin önemli bir yeri vardır.

Dil gelişimi ve duygusal yönü gelişmiş ve gelişmeye müsait bireyler daha çok günlük tutarlar. Kişinin kendisini sözel olarak ifade etme imkanı bulamaması ya da buna cesaret edememesi de günlük yazmasını teşvik edebilir. Acılar olgunlaştırıcı, geliştiricidir.

Kız çocukları bilhassa ülkemizde erkek çocuklara göre daha erken günlük tutmaya başlarlar. Bunda kız çocukların dil gelişiminin ve duygusal yapılarının erkeklerden biraz farklı olması etken olsa da bu farklılıklarda yetişme tarzı da rol oynar. Anneler kız çocuklarıyla duygusal konuları erkek çocuklarıyla ise problemleri daha fazla konuşmaya meyillidirler. Bunda çocukların yapısal olarak farklı konulara farklı ilgi göstermesi de etkili olur.

Çocuk duygusal olarak yoğunlaştıkça, kitap okuyup kelime hazinesi de geliştikçe, düşünceleri ve duyguları artar ve bunları en güzel şekilde ifade edebileceği yerler günlüklerdir. Günlük tutmadaki gaye bazısı içinse sırları paylaşmak değil anıları kalıcı kılmaktır. Bazı çocuklar anne babalarıyla duygusal paylaşım içindedirler. Yazdıklarını, denemelerini, şiirlerini, anne ve babalarına okumaktan hoşlanırlar. Arkadaşları, öğretmenleri, yaşadıkları hakkında konuşurlar. Bazıları ise duygularını sadece arkadaşlarına, kardeşlerine yani yaşıtlarına açarlar.

Gençlerin bir kısmı ise hiç kimseyle derin duygularını, acılarını, sevinçlerini, öfkelerini, sevgilerini, ümitlerini konuşmazlar, hiç kimseye benliklerini açmazlar. Bu derin duygularını yazarak kendilerini ifade ederler.

Çocuk ve gencin günlük tutmadaki gayesi ne olursa olsun kendi izni alınarak okunması onun için önemlidir. Bu izin alınmadan günlüğünün okunması onun mahrem alanına girilmesi demektir. Her insanın en yakınları anne ve babası da olsa kimseye açamadığı, söyleyemediği duyguları vardır. Bu mahrem alana müdahale edilmesi kişi için onur kırıcıdır, kişilik haklarına müdahaledir. Birçok anne ve baba çocuklarının bu özel alanına saygı duyarken bazı anne ve babalar da okunmaması gerektiğini bildikleri halde kendilerine hakim olamayarak okurlar. Çocuklar ve gençler kendi izinleri olmadan günlüklerinin okunduğunu öğrendiklerinde okuyan kişilere karşı güvenleri sarsılır.

1 5 1
2012-10-31T15:30:46+02:00


Günlükler kilitli hatıra defterlerinden, sanatsal değer taşıyan yayınlara, çizgi dizilerden online web sitelerine pek çok farklı konseptin ilgi alanı ve kilit konusu halinde, hala. İnternette yayınlanan günlükleri, evet, ünlülerin değil, sıradan kimselerin günlüklerinin bile büyük ilgi gördüğü düşünülürse, günlük tutmanın öylesine yapılan bir eylemden farklı değerlendirilmesi gerektiği anlaşılır. Hem, bakın uzmanlar günlük yazmanın kişi için geliştirici ve organizasyonu kolaylaştırıcı bir yanı olduğunu da söylüyorlar... Doktor Phil Rich gibi pek çok uzman, her gün duygu ve düşünceleri yazılı olarak kaydetmenin kişiler için çok geliştirici ve yönlendirici olduğunu savunuyor. Duygu ve düşüncelerinizi kaydederken, kendinizi yeniden gözden geçirebiliyorsunuz. 

Günlük yazarken; 
Günlük yazmak kendini ifade etme,geliştirme ve keşfetme yolunda oldukça etkili ve güçlü bir yol. Bir günlük insanın en derin düşüncelerini, hislerini, fikirlerini, kuşkularını ve kaygılarını iletmek ve daha sonradan yeni baştan incelemek için bir yer sağlamakta. Başka koşullarda zor olabilecek bir yolla insanların konuşmak ve kendilerine karşı dürüst olma konusunda bir yer sağlıyor. Günlükler insanların görünen yüzlerinin arkasında parçalarıyla iletişime geçmesini sağlıyor. 

0