Cevaplar

2012-10-31T17:19:17+02:00

 

Kulak, işitme ve denge organıdır. Cisimlerin titreşmesi sonucu havada sesdalgaları oluşur. Kulak, ses dalgalarını algılayan duyu organımızdır. Kulak; dış, orta ve iç kulak olmak üzere üç bölümde incelenir.

 

a. Dış Kulak

Kulak kepçesi ve kulak yolundan

oluşur. Kulak kepçesi, kıkırdaktan

yapılmış kıvrımlı ve esnek bir yapıdır. Çevreden gelen sesleri toplar. Ses dalgaları kulak yoluyla orta kulağa iletilir.

b. Orta Kulak

Kulak zarı çekiç, örs, üzengi kemiklerinden oluşur. Östaki borusu orta kulağa açılır. Kulak yoluyla gelen ses dalgaları kulak zarını titreştirir. Çekiç, örs ve üzengikemikleri bu titreşimleri iç kulağa aktarır. Östaki borusu orta kulağı, yutağa bağlar. Dış kulak ve orta kulak arasındaki basıncı dengeler.

 

c. İç Kulak

İç kulakta hem işitme hem de vücudun dengesini sağlamakla ilgili yapılar bulunur. Oval pencere, yarım daire kanalları ve salyangozdan oluşur. Orta kulaktan küçük kemiklerle taşınan titreşimler iç kulakta oval pencereye aktarılır. Salyangozda, korti organı denilen yapıda işitme duyu hücreleri vardır. Salyangoz içindeki sıvı tarafından iletilen ses uyarıları, duyu hücreleriyle algılanarak işitme sinirleriyle beyne iletilir. Beyinde bu uyarılar yorumlanarak işitme olayı tamamlanır.

 

 

Yarım Daire Kanalları

Salyangozun üst kısmında bulunur. Birbirine dik yarım daire şeklinde üç kanaldan oluşur. Her iki kulağımızda bulunur. İçinde sıvı vardır. Yarım daire kanalları beyincik ile birlikte görev yaparak dengede durmamızı sağlar. İşitme olayı ile ilgisi yoktur.

0
2012-10-31T17:26:16+02:00

Dış kulak

kulak kepçesi : ses dalgalarını toplar

kulak yolu :ses dalgalarını kulak zarına iletir

kulak zarı :titreşerek ses titreşimlerini çekiç örs  üzengi kemiklerine iletir

orta kulak

çekiç örs üzengi :titreşimleri oval pencereye iletitir

östaki borusu :işitmede görevi yokrur kulağı yutağa bağlar iç ve dış basıncı ayarlar

İç kulak

oval pencere:titreşimleri salyangoza iletir

salyangoz:içinde bulunan sıvı dalganarak titreşimleri dalıza iletir

dalız :işitme sinirlerinin bulunduğu yerdir

işitme sinirleri :ses dalgalarını beyine iletir

yarım daire kanalları :işitimde görevi yoktur beyincik ile birlikte dengeyi sağlar

0