Cevaplar

2012-10-31T18:33:16+02:00

Boş zamanlarımda kitap okumam, böyle söylendiğinde de üzülürüm. Neden derseniz, kitap okunarak geçen zamanın boş geçirilmediğine inanırım da ondan. Okuduğunuz şey gerçekten bir kitapsa, bir insan, bir yaşam, bir kavram, bir ideoloji ya da bir zaman anlatıyorsa, kısaca yazandan okuyana giden bir yol açıyor, orada birlikte yürürken sizin ellerinizden tutuyorsa, o vakit nasıl boş geçirilmiş olabilir.

İşte bizler buna benzer bir yolda hep birlikte yürümek isteyen Ofis elemanları, bizimle yürümek isteyenleri de yanımıza alıp kitap okuyarak geçireceğimiz ‘dolu-dolu’ zamanlarımızı paylaşalım istedik. Peki, nasıl olacaktı bu?.. İlkin aynı zamanlarda aynı kitapları okuyarak başlayalım dedik. Her kitaba belli bir zaman verelim ve herkes bitirdikten sonra forumda o kitap üzerine konuşalım. Hayal kurmadan da duramayız ya… Başlamıştık bir kere, durmak olmazdı. Belki dedik, her kitap bitiminde bir toplantı düzenleriz ve okunan kitabın yazarını da davet ederiz o toplantıya, güzelce bir ifadesini alırız. Sonra, sonra… Oooo!.. Yapacak o kadar şey var ki… Şimdi ilk iş, kuruluşumuzu gerçekleştirelim ve bir kitap klubü altında toplayalım yoldaşlarımızı. Sonra bir liste yapalım ve paylaşalım. Yapılan liste herkes için uygunsa, her kitaba bir zaman biçelim ve kollarımızı sıvayıp gözlüklerimizi de taktıktan sonra yolumuza koyulalım. Ne dersiniz?..

Cevabınız ‘varım’ ise, lütfen okumaya devam ediniz, eğer cevabınız ‘ben yokum, hiç işim olmaz’ ise size yürümek istediğiniz diğer yollarda başarılar…


‘Varım’ cevabı verenler için şu ana kadar belirlenen kurallar aşağıdadır, lütfen onay/red/fikir ve görüşlerinizi en geç bu hafta sonuna kadar buraya iletin ki, ilk kitabımıza 5 Mayıs 2008’de başlamak üzere klubümüzü resmen işler hale getirelim.

•   Kitap kulübü, katılmak isteyen her HM üyesine açıktır.
•   Her sene okunacak kitaplar bir sene önceden üyeler tarafında oy birliği ile tespit edilir.
•   Her kitabın bir aylık okunma süresi vardır.
•   Her kitabın başlangıç ve bitiş tarihleri kitap listesi belirlendiği zaman sabitlenir.
•   Her kitabın okuma süresi bitiminde katılan üyelerle forumda acilacak olan donemin kitabina ait bolumde bir toplantı düzenlenir.
•   Her kitaba kitap klubü katılımcılarından bir moderatör atanacak ve bu kişi kitabın süresinin bitiminde, toplantıdan önce kitapla ve yazarı ile ilgili bilgiler ile kitabın kısa bir özetini forumda paylaşacaktır. Ayrıca moderatör, msn toplantısının da derleyicisi ve yöneticisi olacaktır. Toplantıdan sonra yine o dönemin moderatörü toplantının bir özetini forumda diğer üyelerle paylaşacaktır.
•   Kulüp sorumluları ilgili toplantılara okunan kitabın yazarını davet edecek ve katılımı için çalışacaklardır. Bu konu ve diğer konular ya da kurallarla ilgili haberleşme forum üzerindeki ilgili bölümden yapılacaktır.
•   Görüşler kulüp için ayrılan forum alanında her kitabın ilgili bölümüne istenildiği zaman yazılabilir.
•   Kulüp üyelerinin belirlenmesinden sonra zaman içinde iş bu kurallara ekleme ve değişimler yapılabilecektir.


Sevgi ve saygılarımızla,
HMO adına kitap klubü sorumluları: lal, zara, esin

0