Cevaplar

2012-10-31T18:56:13+02:00

ssssssssssssaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaallllllllllllllllllllllaaaaaaaaaaaaaakkkkkkkkkk

0
2012-10-31T18:57:00+02:00

Bundan 2 ay önce sattığım Jetta aracımdan sonra, beni getirsin götürsün misali 1998 Uno marka araç aldım. Parayı iş yeri deviri için kullanmıştım. Boya bulursan bedavaya vereceğim demişti eski sahibi. Komputeste soktuk aracı. Hakikaten değişeni, boyası vs yoktu. Servisteki yetkili; Fren balatası değişecek, körük lastikleri değişecek onlarda az tutar onun dışında bir masrafı yok dedi. Doğal olarak daha fazla anlamasını da bekleyemeyiz. 

Aracı, yağ bakım vs olsun diye ustama götürdük. Direksiyon kutusu bozukmuş, akslar çok kötüydü, motor kulaklarının değişimi lazım vitese sürtüyor vs dedi. 690 lira masrafı çıktı rutin bakımları dahil. Yani normal bakım yapılsa körük lastiği, fren balataları, yağ, buji, triger set vs 300-350 tutardı sanırım. Ama bu saydıklarından ötürü ki, motor kulaklarının aciliyeti yok dedi. Buna rağmen 690 lira masraf çıkarttı bana. Daha başka bir şeylerde yazıyor ama neler yapıldığına dair yazan kağıt yanımda değil. 

Demek ki neymiş, komputestten sonra ustayada gidilerek 50 lirada bakması için ona verecekmişiz  En azından direksiyon kutusunu anlasa bile yeterdi. Çünkü orjinali 400 lira dedi. Çin malı 100 lira. Eğer yapılabilirse 100 liraya hallederiz dedi ki bu yapılmış halindeki fiyat birde.. Hadi belki burada rutin bakımlar, triger set hariç cebimden fazla 300 çıktı ama ya 2-3 yaşındaki aracın çıkartacağı masraflar? Orjinal parça fiyatların pahalılığı? 

Allah'a emanet gidiyormuşsun sen dedi ustam. Masrafı geçtim ben, canımla oynuyormuş neredeyse eski sahibi. Dayanamayarak tel açıp söylendim. Dedim bu kadarda değil, hayati önem taşıyan parçaları bitmiş bu aracın neden yaptırmamışsınız ki diye veryansın ettim. Bana söylediği; Abi çocuk satacağım diye yaptırmamış, sende aldın mı aldın, böyle kabullendin mi kabullendin vs dedi. Onunda yeni aldığı arabada 500 lira masraf çıktı dedi.  Bunları söyleyen aracı satın aldığım kişinin ustası. Ben araç onun sanıyordum ama meğersem aracıymış. Neyse muhabbeti fazla uzattım ama belki başınıza benzer durum gelebilir. Veya gelmiş olanlar daha iyi bilir. 

0