Cevaplar

2012-10-31T19:52:22+02:00

Egzersiz, 50 yaşından sonra bile yaşama sağlıklı, aktif yıllar ekleyebilir. Yapılan araştırmalar egzersize başlamanın asla geç olmadığını ve dinçlikte küçük bir gelişimin ölüm riskini azalttığını göstermektedir. Basit ve düzenli yürüyüşler yaşlılarda yaşamı uzatabilir. Ilımlı dinçliğe sahip olan bireyler, yüksek tansiyona sahip olsalar ya da sigara içseler bile düşük dinçliğe sahip olanlara göre daha düşük ölüm oranına sahiptirler.

Direnç (ağırlık kaldırma) antrenmanları yaşlı bireyler için önemlidir, çünkü bu çalışma azalan kas kitlesini, kemik yoğunluğunu ve kuvveti geri dönüştüren ve kötüye gidişatı azaltan tek yoldur.

Esneklik egzersizleri yaşlılığın getirdiği bozulmuş dengesizliği ve kas katılığını azaltır.

0
2012-10-31T19:52:22+02:00

1- Formda ve daha biçimli bir vücuda sahip olmak için spor yapmak gerekir. Spor yapan kişilerin vücutları, yapmayanların vücutlarına oranla çok daha güzel görünmektedir. Ayrıca fiziksel faaliyetlerle sürekli ilgilenen kişilerin kiloları ile ilgili bir sıkıntıları da olmamaktadır.

2- Yemek istenilen besinlerin kalorisini hesaplamakla uğraşmamak için spor yapmak gerekir. Spor yapan kişiler, aldıkları enerjiden fazlasını yakma şansına sahip oldukları için bu konuda pek sıkıntı çekmezler. Aksine daha fazla enerji veren besinler yemeye çalışırlar.

3- Sağlıkla ilgili problem ve riskleri en asgari düzeye indirmek için spor yapmak gerekir. Spor yapan kişilerin daha düzenli bir yaşam tarzı vardır. Fiziksel ve psikolojik sorunlardan da uzaktırlar. Spor yapan kişiler diyabet, kolesterol, tansiyon ve kalp problemlerine karşı daha şanslıdırlar.

4- Spor yapan kişilerin daha sağlam bir kemik yapısı vardır. Spor yapan kişinin kemikleri güçlenir ve bu da birçok sağlık sorununa yakalanma riskinin azalması anlamına gelir.

2 5 2