Cevaplar

2012-10-31T21:30:08+02:00

Dr. Snow'un Harita Kullanma Amacı

1848 yılında Londra'nın her tarafına yayılan çok ağır bir kolera salgını, büyük ölçüde açlığa ve yüzlerce insanın ölmesine neden olmuştur. Dr. Snow bu salgının, kolera mikrobunun suya karışması ve insanların bu kirli suyu kullanması sonucunda yayıldı Broad Caddesi ğını düşünmekteydi. Bunu test etmeyi düşünen Dr. Snow, Londra'nın Soho kesiminde koleradan ölen her insanın ismini tespit etti ve bir harita üzerine bu kişilerin yaşadığı evi nokta olarak belirledi. Haritası üzerine ayrıca, Soho kesiminde kullanılan su pompalarının yerlerini tek tek işaretledi. Haritanın ta

mamlanmasıyla birlikte Dr. Snow haritaya bakınca çok ilginç bir dağılımı fark etti. Broad Caddesi üzerindeki pompa, haritadaki noktaların çok fazla yoğunlaştığı bölgenin merkezinde kalıyordu. Dr. Snow, bu pompa suyunun kirlendiği sonucuna vararak yetkilileri pompanın kapatılması gerektiği konusunda yazılı olarak uyardı. 

Devamı: http://cografy.blogspot.com/2009/11/konuya-baslarken-sayfa-12-lise-cografya.html#ixzz2AuHKASDB

1 1 1
2012-10-31T21:30:13+02:00

48 yılında Londra'nın her tarafına yayılan çok ağır bir kolera salgını, büyük ölçüde açlığa ve yüzlerce insanın ölmesine neden olmuştur. Dr. Snow bu salgının, kolera mikrobunun suya karışması ve insanların bu kirli suyu kullanması sonucunda yayıldı Broad Caddesi ğını düşünmekteydi. Bunu test etmeyi düşünen Dr. Snow, Londra'nın Soho kesiminde koleradan ölen her insanın ismini tespit etti ve bir harita üzerine bu kişilerin yaşadığı evi nokta olarak belirledi. Haritası üzerine ayrıca, Soho kesiminde kullanılan su pompalarının yerlerini tek tek işaretledi. Haritanın tamamlanmasıyla birlikte Dr. Snow haritaya bakınca çok ilginç bir dağılımı fark etti. Broad Caddesi üzerindeki pompa, haritadaki noktaların çok fazla yoğunlaştığı bölgenin merkezinde kalıyordu. Dr. Snow, bu pompa suyunun kirlendiği sonucuna vararak yetkilileri pompanın kapatılması gerektiği konusunda yazılı olarak uyardı. 

Bu sayede yeni kolera vakalarının yaşanmasını önledi. İyi bir tıp hekimi kuramını, kendi haritasını oluşturarak kanıtlamıştı.


1 2 1