Cevaplar

  • Eodev Kullanıcısı
2012-11-01T13:56:30+02:00

* "Kirli çevre insanin ruhuhunu kirletir, kirli ruhlar çevreyi kirletir" (Aziz Nesin)

* "Kiyamet kopmak üzere bile olsa, elinde bir fidan varsa, bu fidani dikmemezlik etme

* "Bir agaç dikersen, onun meyvelerinden her yiyen, sana sevap kazandiracak, gölgesinde oturan sana sevap kazandiracak, hatta onun tohumunu, meyvesini yiyen kuslar bile sana sevap kazandiracak

* Seksenlik bir dede, agaç dikiyormus Yolda geçen biri bunu görmüs, sasmis "Behey dede," demis "Sen zaten bir ayagin çukurda bir yasli adamsin Agaç dikip de ne yapacaksin?" Dede durmus, bükülmüs belini az dogrultmus: "Behey adam," demis "Babalarimiz dikti, biz yedik; biz dikecegiz, çocuklarimiz yiyecek

* "Insanlar dogaya karsi sorumluluk duymuyorlar Dogayi korurlarsa, cezadan korktuklari ya da menfatleri gerektirdigi için koruyorlar"

0
2012-11-01T14:03:13+02:00

nsanların sürekli yaşadıkları yere çevre denir. Dağlar, ovalar, çayırlar, ormanlar, göller, denizler, ırmaklar, doğal çevreyi oluşturur.

Doğal Çevrenin korunması amacı ile 1972 yılında İsveç’in Stockholm kentinde Birleşmiş Milletler Çevre Konferansı toplandı. Bu toplantıda çevre sorunları ele alındı. Çevre kirlenmesine karşı üye ülkeler ortak çözüm yolları aradılar. Birleşmiş Milletler Çevre Konferansında 5 Haziran gününün Dünya Çevre Günü olması kararlaştırıldı. Her yıl Birleşmiş Milletler’e üye ülkelerde 5 Haziran Dünya Çevre Günü olarak değerlendirilir.

Ülkemizde bu amaçla 1978 yılında Türkiye Çevre Sorunları Vakfı, daha sonra Çevre Müsteşarlığı kuruldu. Başbakanlığa bağlı Çevre Müsteşarlığı 5-11 Haziran tarihleri arasını Çevre Koruma Haftası olarak kabul etti. Çevre Koruma Haftasında okullarda öğrencilere doğal çevrenin korunması gereği öğretilir. Hafta boyunca radyo ve televizyonda halka çevre kirlenmesi ile ilgili bilgiler verilir. Alınması gerekli önlemler anlatılır. Gazete ve dergilerde doğal çevrenin korunmasına ilişkin yazılara yer verilir.

0