Cevaplar

2012-11-01T19:09:48+02:00

İklim değişikliklerinin canlıların yaşamına tozlaşmaya ve tohumların taşınmasına neden olan etkileri nelerdir?

İklim değişiklikleri çeşitli hastalıkların yaygın ve etkili olarak ortaya çıkmasını da tetiklemektedir. En olumsuz etkilerinden birisi de canlı yaşamının var olmasını sağlayan temel bazı kaynakların (su, toprak) azalmasına ve/veya kullanılamaz hale gelmesine neden olmasıdır.

İklim değişikliklerinin ana nedenlerinden birisi ve en önemlisi küresel ısınmadır. Küresel ısınma bütün canlıların yaşam ortamını ve iklimi değiştirmiştir ve değiştirmeye de devam etmektedir.

Sıcaklıklardaki artış özellikle fakir, yaşlı, hasta ve çocukların sağlıklarını olumsuz etkilediği gibi yaban hayatını ve hem kültür hem de yabani bitki türlerinin yetişmesini çok olumsuz etkilemektedir Bütün bitki ve hayvanların yüzde 40 kadarı kutuplara ve dağ yamaçlarına doğru hareket halindeler, yaklaşık yüzde 60 ında ise çiftleşme, göç, çiçek açma zamanlarında değişimler olmuş durumda Yeni iklim tipleri ve özellikle sıcaklık artışları bazı türlerin hareket kabiliyetini, çoğalma ve zarar verme potansiyellerini güçlendirmektedir.
Bunlardan birisi olan çekirgeler hızlı çoğalıp, yaygınlaşabilmekte ve yeşil olan her şeyi tüketmektedirler Bazı zararlı böcekler ise normal olarak yılda bir döl verirken sıcaklık arttığında iki döl verebilmekte ve büyük ürün kayıplarına neden olmaktadır iklim değişikliklerini önlemenin ya da en aza indirmenin çarelerini bulmamız gerekmektedirKaynak Link: http://osym.ws/kuresel-isinmanin-tozlasma-ve-tohumlarin-tasinmasina-olan-etkileri-nelerdir.html#ixzz2AtikiXsA 
Follow us:[email protected] on Twitter | 409329609127953 on Facebook

0