Cevaplar

2012-11-01T20:08:20+02:00

1) İndia have very famous food like magaga.

They use  little buss.They sllep i  the streey. And the wera sari.

0
  • Eodev Kullanıcısı
2012-11-01T20:35:17+02:00

Antalya (eski Adalia olarak bilinen; Pamfilya gelen Yunanca: Αττάλεια Attalia) güneybatı Türkiye'nin Akdeniz kıyısında bir şehir.Antalya ilinin başkenti. Şehrin nüfusu 775,157 (2007 nüfus sayımı) 'dir. Antalya'nın nüfusu 798,507 (2008 tahmini) 'dir.

 

Antalya kenti doğu ve Likya'ya batısında antik Pamfilya toprakları karşılık gelir. Antalya'da sıcak bir iklime sahiptir.

 

Akdeniz'de bir kayalığın üzerinde yer alan, Antalya, dağlarla çevrilidir. Atatürk'ün olmadan iddia  şüphe Antalya dünyanın en güzel yeridir.

 

1970'li yıllarda başlayan turizmdeki gelişmeler, uluslararası bir tatil dönüştürmüştür.

 

Tarih

M.Ö. 150 Attalos II, Bergama kralı, onun güçlü donanmasına dayandırmak Attalia (bugünkü Antalya) şehrini kurmuştur. Daha sonra Antalya Bergama Kralı Attalos III ölümünden Roma'da onun krallığını iradeli ve şehir büyüdü ve Antik Roma döneminde zenginleşti M.Ö. 133 yılında Roma Cumhuriyeti'nin parçası haline geldi. Hıristiyanlık 2. yüzyıldan sonra bölgede yayılmaya başladı.Havariler (Elçilerin İşleri 14:25-26), (buradaki Antalya Attalia olarak adlandırılır) ve eylemleri kayıtlı olarak Antalya, Tarsus Paul tarafından ziyaret edildi. Aziz Paul ve Aziz Barnabas Antalya'ya gitti ve Pisidia ve Pamphylia vaaz sonra Antakya'ya oradan gitti. Kent daha sonraları Levant ve Kıbrıs'taki Müslümanlara karşı Hıristiyan Haçlı Seferleri için bir deniz üssü oldu.

 

Bizans İmparatorluğu'nun önemli bir kentti. John II Comnesus (1118) ve yükseliş zamanda sadece denizden ulaşılabilen Türklere karşı izole bir karakol, oldu. Ertesi yıl, onun yardımı ile başkomutan John Axuch, John II Antalya karayolu gelen Türklerin sürdü ve imparatorluğun kalanı ile şehir recconected.

 

Şehir, bütün bölgeyle birlikte, 13. yüzyıl başlarında Selçuklu Türkleri tarafından fethedildi. 1335-1340 arasında şehre gelen Arap gezgin İbn Battuta kaydetti: Alaya itibaren ben kargıcak, en güzel bir şehre gitti. Bu muazzam bir alanı kaplar ve se büyük dökme yanında son derece kalabalık ve iyi ortaya koydu olmak, her yerde görülen en cazip kentlerinden biridir. Sakinlerinin her bölüm ayrı bir çeyrekte yaşıyor. Hıristiyan tacirlere Mina olarak bilinen şehrin dörtte yaşayan ve bir duvar, gece ve Cuma servis sırasında dışarıdan onlara kapanınca hangi kapıları ile çevrilidir. Eski sakinleri Yunanlılar, başka, başka çeyreğinde kendileri tarafından Yahudilere yaşamak ve kral ve onun başka bir mahkeme ve Memlûkler, bu çeyrekten her aynı şekilde kapalı duvarlı olmak. Müslümanların geri kalanı ana şehirde yaşıyor. Bütün kasaba Yuvarlak ve tüm çeyrek başka büyük duvar var bahsetti. Şehirde bahçeleri içerir ve onları çağırmak kayısı takdire değer bir tür dahil olmak üzere ince meyveler, üreten çekirdeğinde bir tatlı badem var Qamar ad-Din,.Bu meyve kurutulmuş ve büyük bir lüks olarak kabul edilir Mısır, ihraç edilmektedir.

17. yüzyılın ikinci yarısında Evliya Çelebi yirmi Türk mahalleleri ve dört Yunanca 3,000 evlerin bulunduğu dar sokaklarda bir şehir kaydedildi. Şehir surların dışına büyümüş ve liman 200 teknelere kadar tutabilir.

 

18. yüzyılda, Anadolu'nun en ortak, gerçek efendisi bir dere Bey'di.Olsa Mahmud tarafından 1812 yılında teslim düşürüldü Perge yakınındaki ikamet Tekke Oglu,, ailesi uzun yıllar Anadolu'nun diğer büyük Beyleri çöküşünden kalan, şimdiki nesil içinde kadar Osmanlı valisi rakip güç olmaya devam etti. 1825 yılına kadar burada bir ajans muhafaza Levant (Türkiye) Şirketi, kayıtları, yerel Dere Beyleri gibi bilgileri içerir.

 

Kafkasya ve Balkanlar'dan gelen Türklerin Anadolu'ya taşınmış olarak 19. yüzyılda Antalya'nın nüfusu artmıştır. 1911 hala ayrı mahallelerde yaşayan birçok Hıristiyan ve Yahudiler de dahil olmak üzere yaklaşık 25.000 kişi, bir şehir oldu, duvarlı mina veya liman yuvarlak. Port sadece yerli firmaların vapurları kabotaj tarafından görev almıştı. Antalya (sonra Adalia) son derece güzel, ancak kötü inşa edilmiş ve geriye yerdi. Iyi ve temiz bir mesire çalışır ve bu güne kadar hayatta hangilerinin dışarıda görmek için baş şey, şehir duvarı oldu. Devlet daireleri ve iyi sınıf evlerin duvarları dışında hepsi.

 

ayrıntı için http://antalya-ingilizce-tanitimi.cix1.com/

0