Cevaplar

2012-11-01T21:57:17+02:00
ğruluk, hakikat olarak da kullanılan felsefe terimi ya da kategorisi. Felsefenin bütün gelişimaşamlarında, felsefe içi tartışmalarda ve tanımlamalarda belirleyici bir konu başlığı olarak yer almıştır. Dolayısıyla genel bir tanımı olmaktan çok, her felsefe eğiliminde ya da okulunda farklı şekillerde tanımlanışları sözkonusudur. Yine de genel bir tanımlama yapılacak olursa, DogrulukHakikat, gerçek’ten ya da gerçeklik’ten ayrı olarak belli bir gerçekliğin düşünsel ya da zihinsel olarak temsil edilmesi ve temsilin gerçeklige uygun olması halidir diyebiliriz. Bu son derece sorunlu bir tanımlamadır sözkonusu felsefe-içi tartışma bağlamında; özellikle de günümüz felsefe tartışmalarının ya da bu tartışmaların sonuclarının boyutları dolayısıyla. ya da 


Her felsefe eğilimi ya da akımı belli bir epistemolojik model kullanmakta ve dolayısıyla Dogruluk kategorisi buna göre farklı niteliklerde ele alınıp değerlendirilmektedir.


Çok genel olarak, doğruluğun, felsefe bağlamında epistemolojik ve ontolojik olmak üzere iki ayrı bağlamda ele alındığını belirtmek mümkündür.


Epistemelojik olarak doğruluk, bilgi etkinliğinin temel bir kavramıdır ve bilgiyi bilgi olmayan biçimlerden ayırmak üzere kullanılır. Doğrulanabilir ya da yanlışlanabilir olan bilgi düzleminde ele alınır. Doğruluk, doğrulanabilir bilginin kuramsal ifadesidir. Buna göre doğruluk varolana dair bildirimde bulunan özneyle birlikte mümkündür. Özne-nesne ilişkisi bağlamında yer alan ve öznenin nesneyi bilişinin niteligini belirten bir kategoridir. Ontolojik doğruluk kavramı ise, doğruluğu varlığın özüyle özdeş olma hali olarak ele almak anlamına gelir. Burada bilginin doğruluğunun bir özne-nesne ilişkisi sorunu değil varlığın özüyle ilgili oldugu varsayılır.


Doğruluğun bir uygunluk hali mi, bir tutarlılık konusu mu, yoksa bir uzlaşım sorunu mu olduğu üzerine önemli kuramsal tartışmalar Platon’dan beri süregelmektedir, ve postmodern durumFelsefe tarihi içinde epistemelojik alandaki gelişmenin ayrıntılı bir dokümantasyonu ortaya konulmaksızın yeterli bir dogruluk ya da hakikat tanımına ulaşmak olanaklı değildir.

Alıntı ile Cevapla       + Yorum Yaz  
Doğruluk Nedir (Felsefe) konusunu değerlendirin.
5 üzerinden 1,00 | Toplam: 2 kişi oy verdi.

 Harika  Güzel  Orta  Basit  Kötü 
« Analitik Felsefenin İşlevi Nedir | İdealizm - İdealizm Nedir? » Bu konulara da bakınız! İlginizi Çekebilecek Konular Felsefe Nedir Yazar: Seli1 Kategori: Meslekler Cevaplar: 0 Son Mesaj: 27-09-2011, 15:58 Analitik Felsefe Nedir - Analitik Felsefe Hakkında Bilgi Yazar: ARWEN Kategori: Felsefi Konular Cevaplar: 0 Son Mesaj: 14-01-2011, 15:31 Ego Nedir (Felsefe) Yazar: ARWEN Kategori: Felsefe Cevaplar: 0 Son Mesaj: 21-12-2010, 18:14 Analitik Felsefe Nedir (Analitik felsefe Hakkında) Yazar: Asi_Çilekeş Kategori: Felsefe Cevaplar: 0 Son Mesaj: 14-12-2007, 16:21 Felsefe - Felsefe Nedir? Yazar: ARWEN Kategori: Felsefi Konular Cevaplar: 22 Son Mesaj: 02-12-2007, 17:23   Güncel - Programsız Disk Bölümleme 
- Bilgisayarın Parçaları ve Görevleri 
- Hayvanların Resimleri 
- Facebook Şekilli Yazı Yazma 
- Teknoloji Tasarım Dersi İcatları 
- Bearshare İndir, Kur ve Kullan 
- Ücretsiz Web Sitesi Nasıl Yapılır?
- Anakart Nasıl Seçilir? 
- Windows 7 Dns Ayarları 
- Karadeniz Bölgesini Görmelisiniz 
- Atatürk'ün Bilinmeyen Fotoğrafları 
- Facebook için Komik Resimler 
- Ülke Bayrakları 
- iPhone'da Street Fighter Keyfi 
- Hastane Randevusu Alma İşlemi 
- Mevlana Sözleri 
- Otomobilin Gelişimi   Bayan Modası

Gelinlik Modelleri
Abiye Elbise Modelleri
Takı ve Aksesuarlar

Nike Ayakkabı Modelleri

 

  Sporsor Bağlantıları   Görsel  
Gülme Garantili Yurttan Görüntüler...

 
2013 Yeni Golf 7...

 
2013 Alyans Yüzük Modelleri...

 
2013 Gelin Başı Saç Modelleri...

  Çocuklar İçin - Tekerlemeler 
- Gelinlikler 
- Sayışmalar 
- Boyama Resimleri 
- Trafik Kuralları 
- Matematik İşlemleri 
- Sokak Oyunlar 
- Hacivat ile Karagöz Oyunu
- Osmanlı Padişahları      -- Aggresif   -- Default Mobile Style  

1 1 1
2012-11-01T21:57:29+02:00

Doğruluk, hakikat olarak da kullanılan felsefe terimi ya da kategorisi. Felsefenin bütün gelişim aşamalarında, felsefe içi tartışmalarda ve tanımlamalarda belirleyici bir konu başlığı olarak yer almıştır. Dolayısıyla genel bir tanımı olmaktan çok, her felsefe eğiliminde ya da okulunda farklı şekillerde tanımlanışları söz konusudur. Yine de genel bir tanımlama yapılacak olursa, Doğruluk ya da Hakikat, gerçek’ten ya da gerçeklik’ten ayrı olarak belli bir gerçekliğin düşünsel ya da zihinsel olarak temsil edilmesi ve temsilin gerçeklige uygun olması halidir diyebiliriz. Bu son derece sorunlu bir tanımlamadır söz konusu felsefe-içi tartışma bağlamında; özellikle de günümüz felsefe tartışmalarının ya da bu tartışmaların sonuclarının boyutları dolayısıyla.

Her felsefe eğilimi ya da akımı belli bir epistemolojik model kullanmakta ve dolayısıyla Doğruluk kategorisi buna göre farklı niteliklerde ele alınıp değerlendirilmektedir.

Çok genel olarak, doğruluğun, felsefe bağlamında epistemolojik ve ontolojik olmak üzere iki ayrı bağlamda ele alındığını belirtmek mümkündür.

Epistemelojik olarak doğruluk, bilgi etkinliğinin temel bir kavramıdır ve bilgiyi bilgi olmayan biçimlerden ayırmak üzere kullanılır. Doğrulanabilir ya da yanlışlanabilir olan bilgi düzleminde ele alınır. Doğruluk, doğrulanabilir bilginin kuramsal ifadesidir. Buna göre doğruluk varolana dair bildirimde bulunan özneyle birlikte mümkündür. Özne-nesne ilişkisi bağlamında yer alan ve öznenin nesneyi bilişinin niteligini belirten bir kategoridir. Ontolojik doğruluk kavramı ise, doğruluğu varlığın özüyle özdeş olma hali olarak ele almak anlamına gelir. Burada bilginin doğruluğunun bir özne-nesne ilişkisi sorunu değil varlığın özüyle ilgili oldugu varsayılır.

Doğruluğun bir uygunluk hali mi, bir tutarlılık konusu mu, yoksa bir uzlaşım sorunu mu olduğu üzerine önemli kuramsal tartışmalar Platon’dan beri süregelmektedir, ve postmodern durum içinde bu tartışmalar yön değiştirmiş ve yeni bir boyut kazanmıştır. Genel geçer bir tanımın ötesinde, Felsefe tarihi içinde epistemelojik alandaki gelişmenin ayrıntılı bir dokümantasyonu ortaya konulmaksızın yeterli bir doğruluk ya da hâkikat tanımına ulaşmak olanaklı değildir.

  Gerçeklik, günlük kullanımıyla, haddi zatında var olan şeylerin durumudur. Gerçeklik terimi, en geniş anlamıyla, görülebilir yahut idrak edilebilir olsun ya da olmasın her şeyi içerir. Gerçeklik, bu bağlamda; varlık, varoluş ile sınırlı tutulmuş olsa da, varlık ve yokluğu kapsar. Diğer bir deyişle, gerçeklik, felsefi alanda hiçliğin ve onun fiziksel obje ya da süreçlere sahip diğer konseptlerle uyuşmasının biçimsel bir mefhumu, bir kavrayışıdır. Batı felsefesinde kullanılan anlamıyla, gerçeklik tasavvuru ve doğasının seviye ya da düzeyleri vardır. Bu seviyeler; en özelinden en disiplinli, ihtiyatlısına doğru: Fenomenolojik gerçeklik, hakikat, doğruluk ve aksiyomdur....

1 5 1