Din Kültürü ödevimde yardımcı olur musunuz soru 1 : gök cisimlerinin kendi yörüngesindeki düzenli hareketleri konusunda bilgi edininiz. 2.:yüce Allah'ın görme,işitme ve yaratma sıfatlarıyla ilgili araştırma yaparak bilgi edininiz. 3.:çalışmaklabaşarmak arasındaki ilişkiyi düşününüz ve düşüncelerinizi yazınız.

2

Cevaplar

2012-09-25T15:53:19+03:00

1 herşeyin bir düzeni vardır o düzeni allah yaratmıştır 3 ilk önce çalışcan başarmak için sonra allahtan yardım isticen 2yi tam bilmiyorum ama allah herşeyi görüür herşeyi duyar ve herkesi herşeyi o yaratmıştır

 

 

1 1 1
En İyi Cevap!
2012-09-25T16:05:56+03:00

Kardeşim 1.Sorunun Cevabı Şudur Allah Teala Güneşi Ayı Dünyayı Diğer Gezegenleri Ve Yıldızları Bir Yörüngeye Yerleştirmiştir Allahın Yarattığı Herşeyde Bir Ölçü Ve Denge Vardır. 

2.Sorunun Cevabı

 

Allah'ın 


 Basar Sıfatı:

Cenâb-ı Hakk'ın görmesi demektir. O her türlü vasıta, organ ve bağıntılar olmaksızın her şeyi görür. O'nun görmesi, göz gibi bir organa, ışığa, uzaklığa ve yakınlığa bağlı değildir. Yüce Allah'ın görme sıfatı da ezelîdir, sonradan olma değildir. Bu sıfat da bütün mevcudâta, görmek şanından olan her şeye taalluk eder. O'nun görmesinin dışında kalan hiç bir mahlûk yoktur.

 

Semi' Sıfatı:

Yüce Allah'ın işitmesi, duyması demektir. O bu sıfatla ezelde muttasıftır. O, her çeşit, her kuvvette ve zayıflıktaki sesleri işitir, duyar. İşitilmek şanından olan her şeyi işitir. Allahu Teâlâ'nın işitip duyması, kulların işitmesi gibi, bir takım kayıt ve şartlara, vasıtalara ve organlara bağlı değildir. O, işitilmek şanından olan her şeyi, en gizli ve pek hafif sesleri, fısıltıları bile duyar. Özellikle kullarının duâlarını, zikirlerini, gizli ve aşikar niyazlarıyla yalvarışlarını işitir, kabul eder ve mükâfatlandırır.

 

Tekvîn Sıfatı:

Allah Teâlâ'nın bilfiil yaratması, yoktan var etmesi demektir. Allah'ın bu sıfatı ezelidir. Tekvîn sıfatı da diğer sıfatları gibi, O'nun yüce zatıyla kaim ve O'nun hakkındâ vacib olan sübutî sıfatlarından biridir. Tekvin sıfatı, irade sıfatının muktezasına göre, mümkünâta tesir eder, yaratır ve icad eder.

 

3.Sorunun Cevabı

 

Çalışmak; sıkıntı çekmek, güçlüklere göğsü germek, yorulup emek vermek, uğraşıp didişmektir Atalarımız, işleyen demir, pas tutmaz diye boşa dememişler Bizler hem ülkemiz hem de kendimiz için faydalı işler yapmalıyız Evde televizyon başında dizileri takip ederek, sokaklarda ya da kahvelerde boş boş oturarak, kendimizi eğlenceye vererek, çekirdek kabuğunu doldurmayacak işlerle meşgul olarak başarı gelmez Onun için çalışmaya daha çok, gezmeye, dinlenmeye ve eğlenmeye daha az zaman ayırmalıyız Başka çaremiz var mı? 

İsteyerek canı gönülden yapılan bütün işlerde başarı oranı ve verimlilik artar Onun için öncelikle işimizi sevmeliyiz İşimizi sevmezsek eğer başarıya ulaşma şansınız azalır 

1 5 1