Cevaplar

  • Eodev Kullanıcısı
2012-11-02T13:33:47+02:00
  Kulak kiri nedir?

Kulak kiri denilen yağlı salgı kulağın normal salgısıdır; dış kulak yolu cildini su ve enfeksiyondan korur. Bu salgı dış kulak yolundaki salgı bezlerinden oluşturulur, ayrıca içinde ölü hücreler, ter ve yağ da vardır. Kulak kirinde en çok bulunan madde  ölü cilt hücrelerinden gelen keratin'dir.  Kişiler arasında kulak salgısı miktarı yönünden çok farklılıklar vardır.

Çok az kulak salgısı enfeksiyon riskini artırır iken; çok fazla salgı da enfeksiyon ve işitme kaybı riskini artırır. Öyleyse gerekli miktarda kulak salgınız olmasını istemelisiniz.

Kulak kiri nelere yol açabilir? Kulak yolunu tamamen kapatarak işitme azlığı ve kulakta dolgunluk hissine, Çınlama, kulakta gürültü hissedilmesine, Dış kulak yolunda bakteri çoğalmasına ve sonuçta enfeksiyona, ağrı  ve kaşıntıya, Doktorun dış kulak yolunu ve kulak zarını görmesine engel olabilir

 

 

 

ALINITIDR...

1 2 1
2012-11-02T13:35:17+02:00

Kulak Kiri (Buşon)
Buşon gerçek anlamda kir değildir. Dış kulak yolundaki cildin salgısıdır. Bu salgı dış kulak yolundaki cildi infeksiyonlardan korumaya yöneliktir ve dışarıdan gelen toz ile diğer partikülleri tutar. Dış kulak yolu cildindeki dışa doğru olan hareketlerle kulak kepçesine doğru atılır. Kulak salgısının koyu olması, tozlu ortamlarda bulunma veya salgının dışarıya atılmasına engel faktörler birikime yol açarlar.

1 3 1