Cevaplar

  • Eodev Kullanıcısı
2012-11-02T20:06:32+02:00


İnsanlara bir şeyin nasıl yapılması gerektiğini söylemeyin. Yapılmasını istediğiniz şeyin ne olduğunu söyleyin ve yaratıcılıkları ile sizi nasıl hayran bırakacaklarını görün. 
General George S. Patton 

Yaratıcılık, olmayan birşeyi hayal edebilme, bir şeyi herkesten farkli yollarla yapabilme ve yeni fikirler geliştirebilme yeteneğidir. Başka bir deyişle yaratıcılık herkesin gördüğü şeyi aynı görüp onunla ilgili farklı şeyler düşünebilmekdir.Yaratıcılık günlük olaylara ve nesnelere herkesten farklı bakabilmek ve farklı yaklaşım tarzı geliştirebilmektir. Yaratıcılık, olağan, günlük şeylerin özel olmasını, özel şeylerin de daha çok günlük hayata girip doğal şeyler olmasını sağlar. 

Eğer hayatınızdaki günlük şeyleri farklı ve yeni yollarla yapıyorsanız bu sizin yaratıcılığınızı gösterir. Örneğin evinizde ya da işinizde hergün yaptığınız işleri değişik şekillerde, değişik yollarla yaparak yine aynı sonucu almanız bu işlerin yapılış şekline yaratıcılık katmış olmanız demektir. Denediğiniz her yeni şey size yeni bir şey öğretecektir. Denediğiniz yeniliklerde hatalar yapabilirsiniz. Yaratıcı olmanın riskli tarafıdır bu. Risk alarak yeni şeyler dener ve keşfedersiniz. 

“Yaratıcılık nedir?” sorusuna verilebilecek pek çok cevap bulunabilir, belki de herkes kendi açısından bu cevabı verebilir. Kimisinin aklına yaratıcılık deyince Bethooven, Mozart gibi dahiler gelirken, kimisinin aklına Da Vinci, Picasso gelir. Kimisi için J.R.R Tolkien, kimisi için ise Edison yaratıcıdır. Peki ama genel anlamda yaratıcılık nedir? Yaratıcılık kimlerde bulunur? Yaratıcılık geliştirilebilir mi? Tüm bu sorulara birlikte cevap bulmaya çalışalım.Öncelikle “yaratıcılık nedir?” sorusuna bakalım. Bunun için bazı tanımlara göz atmakta yarar var.


Özellikleri:

*Ressamların sahip olduğu bir şey 

*Problemlere alışılmadık ya da orijinal bir yaklaşım 

*Uyuşmaz bilişsel unsurların ya da fikirlerin bir araya getirilmesi 

*Zahmete değer bir ürüne götüren süreç 

*Karmaşık bir sistem olan beynin kendi kendine ortaya çıkan bir özelliği 

*Yeni, işe yarar bir şeyin meydana getirilmesi 

*Orijinal ve değerli bir şey üreten süreç 

*Başkalarıyla aynı şeyi görmek ama farklı bir şey düşünmek 

*İnsan olmanın yegane karakteristiği

1 5 1
2012-11-02T20:07:17+02:00

Okul eğitimimizde genel olarak mantıksal bir irdeleme sonucunda doğru yanıtı bulmaya yönelik alıştırmalar yapıyoruz. Buna "eleştirel düşünme" denir. Oysa bir başka düşünme biçimi olan "yaratıcı düşünme", yeni fikir ve olasılıkların üretilmesine ve birden fazla doğru yanıta ulaşmaya olanak tanır.

Bu iki düşünme biçimi birbirini tamamlayıcı niteliktedir. Günlük hayatta yapmamız gereken şudur: Önce sorunun analizini yapar, daha sonra farklı cevap alternatifleri üretiriz. Sonraki aşamada ise alternatifler içinden en iyisini seçerek etkinliği konusunda bir değerlendirme yapmalıyız.

Yaratıcılık; değişiklikleri ve yenilikleri kabul edebilme, yeni fikir ve olasılıklar üzerinde düşünmeye açık olma, iyi şeyleri daha da iyi yapmak için uğraş verme özelliklerini de kapsayan bir davranış biçimidir. Yaratıcı insan, her zaman "daha iyiye" ulaşmanın mümkün olduğuna inanır ve bu yönde çalışır. Yaratıcı bir insana göre çözümü bulunmuş bir sorun için yeniden ve daha iyi çözümler bulunabilir.

Otomobillerin, bilgisayarların veya herhangi bir teknoloji ürününün tarihçesini düşünelim: Adım adım yapılan iyileştirmeler bu ürünleri bugünkü hallerine getirmiştir ve birçok yeniliğin de yaklaştığını tahmin etmek mantıklıdır.

Bazen de yeni fikir veya çözüm yolu öncekinden çok farklı, adeta "devrim" niteliğinde olabilir - örneğin, yemek pişirme amacıyla "ısı kaynağı" kullanmak yerine "mikrodalga" yönteminden yararlanmak gibi.

     
1 1 1