Cevaplar

2012-11-02T20:52:57+02:00

balıkk........................................

1 3 1
2012-11-02T20:53:12+02:00

ünyanın en kuzeyinde dört bin yıldan beri yaşayan eskimolar, tarih boyunca herkesin ilgisini çekmiştir. fakat, eskimolar kendilerine "eskimo" değil "ınuit" der. bu kelime "insanlar" anlamına gelir. eskimo adı onlara sonradan verilmiştir. anlamı, "çiğ et yiyenler"dir.
günümüzde az sayıda eskimo, sibirya nın kuzeydoğusunda yaşamını sürdürmektedir. çoğunluğu grönland kıyılarında, alaska da, rusya nın kuzeyinde, kanada da ve labrador kıyılarında yaşamaktadır. eskimolar 6 veya 9 ay süren kışta yaşamak zorundadır. öyle ki sıcaklık -40 dereceye kadar düşebilir ve genellikle -6, -7 dereceden yukarıya çıkmaz. yaşadıkları yerlerde tarım yapma imkanı yoktur. doğul olarak eskimolar, eskiden beri avcılık ve balıkçılıkla geçinir. kuzey kutbu nun ilk misafirleri olan eskimolar hem birbirlerine hem de tek geçim kaynakları olan hayvanlara büyük saygı duyar.
fok ve morslar, eskimoların temel geçim kaynağıdır. eskimolar foklardan yalnızca beslenme ihtiyaçlarını karşılamak için yararlanmaz. kıyafetleri, çadır ve tekneleri için bu hayvanın derisinden, lamba için yağından, zıpkın yapımında da dişlerinden yararlanılorlar. eskimolar fok avlamak için basit bir yöntem kullanır. kışın donmuş su yüzeyinde delikler açarlar. foklar soluk almaya bu deliklere gelir. o zaman avcılar zıpkınlarını fırlatarak hayvanı avlar.
geçmişte eskimolar yazın çadırda, kışınsa donmuş kar bloklarından yapılma evlerde yaşardı. bu buz evlere "ıgloo" derlerdi. ulaşım aracı olarak da buz ve karın üzerinde köpeklerin çektiği kızaklar kullanırlardı. günümüzde, bu geleneksel yaşam tarzı kaybolmaya yüz tutmuştur. bugün eskimolar, avrupa ve amerikalılarla ilişkilerini artırmıştır. birçoğu ya balıkçılık sanayiinde ya da kutup çevresindeki askeri üslerde çalışmaktadır. ama ne olursa olsun onlar hala kuzeyin, göz alabildiğine uzanan karlar ülkesinin çocuklarıdır.

2 4 2