Cevaplar

2012-11-03T10:12:17+02:00

Merhaba sayın sevgili, Türkçeyi yozlaştırmayan asil ziyaretçim. Salı günü yani okulun ilk gününden Dil Anlatım dersinde bir sunum ödevi aldık sınıfça. Herkes kafasına esen güzel bir konu hakkında sunum yapacaktı. Ben de internetle haşır neşir olmam dolayısıyla, yozlaşma olayına fena halde kafayı takmış bulunmaktayım. Bu nedenle bu konuyu seçip bir sunum metni hazırladım. Daha ezberlemem ve çalışmam gerekiyor ancak bunu yarına yani pazar gününe erteliyorum çünkü saatin körü oldu ben hala ayaktayım. Çok fena uykum var.

Konu yazı başlığından anlayacağın gibi “Türkçemizin Yozlaşması” Buyrunuz…

Yazan: Aycan Doğanlar

Türkçemizin Yozlaşması Konu Slaytı:

 Türkçemizin Yozlaşması ♥ 5.884 kere indirmişler, sağolsunlar :D

Şifre:http://bidusun.com

TÜRKÇEMİZİN YOZLAŞMASI

Atatürk “Türk ulusundanım diyen insanlar her şeyden önce ve mutlaka Türkçe konuşmalıdır.” sözü ile Türkçenin önemini en iyi şekilde anlatmaktadır. Bu sözü günümüzle ilişkilendirecek olursak şu an özellikle gençlerin özenti kesimi tarafından yozlaştırılan güzel Türkçemiz unutulmakta ve yanlış kullanılmaktadır. Türkçenin yozlaştırılması da özünden uzaklaşmasına ve bozulmasına neden olmaktadır.

Türkçenin yozlaşması ilk olarak dükkan, market ve iş yerlerinin İngilizce olarak adlandırılmasıyla başlamıştır. Bu da batı dillerine özenmemize neden olmuştur. Son yıllarda telefonla mesajlaşmanın çoğalması ve internetin bilinçsiz kullanımı sonucu dilimiz, kelimeler değiştirilerek hatta gereksiz harf eklenerek yozlaştırılmaya başlanmıştır. Özellikle genç kesimin kullandığı anlık mesajlaşma programları ve bazı sosyal siteler bu yozlaşmanın temeli olmuştur.

Türkçemizin güzelliğini bozan bu yozlaştırmanın amaçsızca yapılması en acıklı sonuçtur. Konuşmak ve yazmak için yeterli bir dile sahip olmamıza rağmen dilimizin amacı bile bilinmeden yozlaştırılmasına anlam veremiyorum.

Türkçenin bozulması ilk olarak daha hızlı yazmak için kelimelerden harf çıkartılarak yapılıyordu. Örnek verecek olursak: Tamam, ne haber, selam gibi kelimeler tmm, slm, nbr şeklinde yazılıyordu. Fakat şimdi kısaltmak yerine daha da uzatılarak Türkçe karakterlerden olan ş, ç harfleri sh, ch, j şeklinde değiştiriliyor. Son olarak harflerin yerine rakam koyarak yazma gibi saçma sapan bir alışkanlık çıktı. A harfi yerine benzer olan 4 rakamını yazmak bu bozulmanın en basit örneği.

Dilimizi yozlaştıran Türk gençleri bu yozlaştırma merakından en kısa sürede arınmazsa ve özentiliği bırakıp özüne dönmezse, bu özenti sadece dilimiz ile kalmayıp kültürümüzü, benliğimizi hatta beynimizi etkileyecektir. Umarım bu bilinçsiz toplum Mustafa Kemal Atatürk’ün “Ülkesini, yüksek istiklâlini korumasını bilen Türk Milleti, dilini de yabancı diller boyunduruğundan kurtarmalıdır.” sözüne uyarak bu yozlaşmanın tüm Türkiyeyi etkilemesine izin vermez. Lütfen konuşurken ve yazarken Türkçeyi doğru kullanmaya dikkat edelim. Kültürümüz, benliğimiz ve beynimiz için…

1 5 1
2012-11-03T10:16:30+02:00

http://www.youtube.com/watch?v=UCmhg-2OL9U böyle bişey bldum işine yarasa

0