Cevaplar

2012-11-03T11:27:02+02:00

Anne Sevgisi, Dünyaya gelen çocuğun nefesi tükenmeden tükenmeyen bir sevgidir; Çocuğunun nefesi tükenen anneler ise duydukları sevginin acıya, hasrete, boşluğa dönüşmesini yaşarlar. Annelerin sevgisi yeryüzünü yaratan Yüce Kudretin biz insanlara sunduğu en güzel armağanıdır.23 Ekim 2011 Pazar günü Saat 13:41 de 25 saniye süren bir yer sarsıntısı Van Erciş'teki birçok yuvayı moloz yığını haline getirdi. Birçok annenin sevgisi dönüştü... Sevgilileri yavrularının yokluğuyla geçecek ilk günlerini yaşadılar. 

Uzun gibi görünen yaşam yolunun ilk adımlarını atan Azra civarındaki onca göcükte Azrail'e canlarını teslim edenler gibi canını teslim etmedi; Çünkü henüz teslim vakti gelmemişti. Annesi Semiha hanım 14 gün önce teslim almıştı kucağına ve hiç bırakmadı 47 saat boyunca bebeğini. 

500 kadar insanın bir kısmı geride ilk sevgilileri olan annelerini hayatta bırakarak gittiler; Sevginin dönüşümü yaşandı birçok yürekte. 

Sütü kuruyunca tükürük ile susuz kalmasını önledi... Semiha Karaduman Hanım'ın bebeği Azra'ya sevgisinden ve kucağından başka verebileceği birşey kalmamıştı. Hepsi bitince gönülden gelen kurtarma yardımları elini göçüğün altına uzattı. Tuttu çıkardı bebeğini ve kendisini. Bütün insanlara anne olabilmek... Acı ve çaresizlik içinde kalanlara anne olan kurtarma ekibinin fedakar çalışanlarını tebrik etmek düşer bizlere. 

Elhamdülillah, Elhamdülillah, Elhamdülillah ... 

Yaşamın güzelliği, gözlerimi kamaştırıyor. İnsanın değerli olmasını isteyen Yaratıcı, Besleyici, Koruyucu... Yaşamların oluşmasına sancılar vermiş. Bu sancılar olmasaydı insanın hayat bulması zahmetsiz olsaydı, Anne hediyesini gerektirmeyen bir varoluş olsaydı aman Allah'ım nekadar hızlı çoğaltılırdı insan nesli. Ve hırsın cahillikle birleşmesiyle oluşan diğerlerini Atom gücü ile yoketme acımasızlığı yaşamı çok kısa sürede bitirirdi. 

Anne sevgisi nedir? Müteahhit sevgisizliği nedir? Sağlam inşaat yapmayı bilmek inşaat mühendisi, müteahhiti olmak için yeterli midir? Bütün ama bütün inşaatların annelere yaptırılması gerekir. Annelik sevgisi olmayanlara inşaat yaptırmamak gerek. Herkese anne olabilene, herkese anne sevgisi gibi sevgi duyabilene teslim etmek gerekir inşaat işlerini. 

Anne sevgisi nedir? 
Yaşama duyulan sevgidir. Yardıma koşarken yorulmamak ve koşmaktır. Yardım için benzerlik olarak canlı olmanın dışında bir benzerlik aramamaktır. Kimileri bir çocuk dünyaya getirince annelik duygusunu yaşar kimileri doğum olmadan annelik duygusuna kavuşur. Hepimizin anne olmayı başardığı gün dünya cennet olacak. Yaşama duyduğumuz sevgi kadar anneyiz hepimiz. 


 Yazarı ismail PALA

0
2012-11-03T11:36:39+02:00

Annemiz, bizi dünyaya getiren, yaşamı boyunca da bizim en büyük destekçimiz olan bir bakıma hayatınızdaki mucizedir

Ağlarsa anam ağlar, gerisi yalan ağlar atasözünden de anlaşıldığı gibi hayatımıza giren-çıkan yüzlerce insan vardır Fakat hangisi bizi annemiz gibi koruyup kollayıp aynı zamanda da sevgisini ve şefkatini gösterebilir? Ya da o insanın kendince tanımladığı sevgi kavramı, anne sevgisinin ne kadar yakınından geçebilir?

Annenin sevgisi ve bu anne sevgisini çocuğun hissedebilmesi o kadar önemlidir ve o kadar özel bir duygudur ki, bu özel duyguyu da tek bir güne sığdırma çabası boştur bence Annemiz tüm hayatı boyunca bizi zaten koşulsuz düşünmüştür Biz neden 365 gün içinden sadece bir günü annemize ayırmışız? Sadece bu gün değil de her gün annemize onu sevdiğimizi hissettirelim biraz kompozisyon oldu ama

1 5 1