Cevaplar

2012-11-03T15:12:48+02:00

oğru simetrisi (Doğruya göre simetri) : NoktanınSimetri Doğrusu Nedir? Doğru Simetrisi Ve Simetri Doğrusu Arasındaki Fark Nedir? doğrunun ve herhangi bir şeklin doğruya göre simetrisi alınabilir. Basit olarak doğru simetrisi şu şekilde alınır.

Noktanın doğruya göer simetrsi : Noktadan eksen olarak seçilen doğruyu kesecek şekilde dik bir doğru çizilir. Çizilen bu doğru üzerinde noktanın eksen olan doğruya olan uzaklığı ölçülür ve eksenin diğer yönünde aynı uzaklık çizilen doğru üzerinde belirlenir ve işaretlenir. İşaretlenen bu nokta ilk noktanın seçilen eksene göre simetriğidir.
Şekilde Anoktasının CD eksenine göre simetrisi alınmıştır. A'nın simetriği B noktasıdır. CD simetri doğrusudur. A noktasının CD simetri doğrusuna olan uzaklığı ile simetriği olan B noktasının CD simetri doğrusuna olan uzaklığı eşittir


Simetri Doğrusu Nedir? Doğru Simetrisi Ve Simetri Doğrusu Arasındaki Fark Nedir?

Simetri bulurken ba aldığımız doğruya simetri ekseni denir. Herhangi bir noktaSimetri Doğrusu Nedir? Doğru Simetrisi Ve Simetri Doğrusu Arasındaki Fark Nedir? doğru ya da şeklin simetri doğrusuna göre simetrisinin alınması işlemine de doğruya göre simetri denir.

1 5 1