Cevaplar

  • Eodev Kullanıcısı
2012-11-04T10:32:43+02:00

onu internete yaz çıksın burdan elimizden bişi gelmezki lişnk vermekten başka

1 1 1
2012-11-04T10:33:28+02:00

Merhaba arkadaşlar,

Yapraklar serisinin sona ermesiyle artık yeni bir konuya geçiyoruz. Başlıktan da anlaşılacağı üzere bugün goncaları tanımaya çalışacağız.

Biliyorsunuz ki tezhipte stilize edilmiş çiçek ve bitki motiflerini kullanıyoruz. Yani gördüğümüz motifler çiçek ve bitkilerin yeniden şekillendirilmiş halleri. Yaradılışa duyulan derin saygı, tüm bu güzellikleri birebir kopya etmeye müsade etmemiş. Bu nedenle desenler çiçeğe benzer, yaprağa benzer ama stilize edilmiş şekilleri kullanılır. Zaman zaman yarı stilize örnekleri de görebiliriz. Örneğin gül ve lale temsil ettikleri manalar itibariyle sıkça kullanılmışlardır fakat onların da birebir benzediğini söyleyemeyiz. Bu nedenle yarı stilize olarak adlandırılırlalar.

Tüm bunlar benim bu güzel hassasiyeti öğrenmemle birlikte merak ederek hocamdan aldığım bilgiler. Detaylarını çok sonra öğreneceğiz fakat çok hoşuma gittiği için sizlerle de paylaşmak istedim.

Evet artık yavaş yavaş dersimizle ilgili detaylara geçebiliriz.  Gonca dedik ama aslında çok da farklı birşey çizmiyoruz, birazdan çizimlerin fotoğraflarında da göreceğiniz üzere goncalar;  yapraklardan müteşekkil çok da farklı olmayan bir desen.  Sap, çanak ve üst yapraklar olmak üzere üç kısımdan oluşuyor.

Aşağıda çeşitli gonca örneklerini paylaştım, bunları öğrendiğimiz yapraklar üzerinden çeşitlendirebiliriz.  Yuvarlak, durgun ve hareketli yaprakları kullanarak yüzlerce gonca çizebiliriz.  Gördüğünüz üzere sap kısmı bildiğimiz yuvarlak yaprak, çanak ve üst kısmı da yine öğrendiğimiz yaprak motiflerinden.

Aynı sap ve çanak girişiyle birbirinden çok farklı goncalar meydana çıkabilir. Tezhibin en çok sevdiğim yönü de bu galiba. Belli kalıplar varmış gibi görünse de hayal gücünüz ve estetik anlayışınız her daim devrede:)

Kalıplar demişken goncalarla ilgili en önemli bilgi 1/2 simetrik oluşlarıdır. Ortalarından bir hat geçiyormuş gibi düşünürsek sağ ve sol kısımları birbirine simetriktir.

0