El ve parmaklarını kullanma yeteneği olmayan özürlüler için sesle kumanda edilebilen(İleri-geri-sağa-sola-dur-kalk vb.) bir özürlü aracı tasarlamak istiyoruz. Mevcut sistemleri de inceleyerek, ev içinde hareket edecek böyle bir aracın mekanik sistemi ve kontrol sisteminin çalışma prensibini ve kullanılması gerekli donanımları açıklayınız. acil bilgi dönem ödevidir doğru cevap yazın

1

Cevaplar

En İyi Cevap!
2012-11-06T23:06:30+02:00

Merhabalar,

Bugünkü devremizde kullanacağımız kapasitif mikrofon ile BC307 transistörümüzün çıkışına bağlayacağımız herhangi bir elemanı (biz motor kullandık) sese duyarlı olarak çalıştırmayı göreceğiz. Yapmış olduğumuz devreyi oyuncaklarda görebilirsiniz ses çıkardıkça müzik çalan bebekler gibi.

Mikrofonla Motor Kontrol Devresi Çalışma Prensibi:

Devrede mikrofona uygulanan ses sinyali,Q1 ve Q2 transistörlerini iletime sokar. Q3 transistörünün beyz ucu, Q2 üzerinden negatif polarma olarak iletime geçer ve motor çalışır. Q2′den Q1′e kondansatörle yapılan geri besleme, ses sinyali kesildikten sonra bile motorun bir müddet çalışmasını sağlar. Kondansatörün değeri ne kadar yüksek olursa motorun iletimde kalma süreside o kadar uzun olacaktır.

 

Mikrofonla Motor Kontrol Devresinde Kullanılan Malzemeler:

Dirençler: 4,7K – 47K – 100Ω – 820k – 10k
Transistörler: BC546 x 2 – Bc307
Kondansatörler: 0,33 uF 16 V – 3,3 uF 16 V – 100uF 16 V
Mikrofon, 6V DC motor

Mikrofonla Motor Kontrol Devre Şeması:

http://www.ozancan.net/wp-content/uploads/mikrofonla-motor-kontrol-devresi.png

 

devre yukardaki resim linki . 

 

ozancan sitesinden alıntıdır . biraz araştırma ile  herşey internette mevcuttur. 

2 5 2