Cevaplar

2012-09-25T19:25:54+03:00

armut önce mideye sonrakalın bagırsağa sonra ince bagırsaga ve sonra dısarı

1 5 1
2012-09-25T19:27:37+03:00

ırmakdeürk bu kitabı okumalıdır. Ama bu kitabı okuyan Türk ağlamazsa ben ona Türk demirem.” dedi.  Bu tarz takdir ve teşvikler beni şiir yanında bu defa nesre de çekti.

1980 yılında da Kültür Bakanlığı Müsteşar Yayazmaya gayret ediyorum. Kısmet olursa 10 yeni kitabım daha var, onlar da önümüzdeki yıllar içerisinde çıkacaktır.

Yavuz Bülent! Sen bir gün edebiyat tarihine geçeceksin.

Sizi yazı konusunda en çok teşvik eden ve öven kim oldu?

Bu çok zor bir soru. Bir kere ben bu konularda babamdan kat’iyyen bir teşvik görmedim. Babam -yakın arkadaşlarının ifâdesiyle- bir şehirde Müftülük yapabilecek kadar dînî bilgilere sâhipti ve bizim Sivas’ımızın Edebiyat Öğretmenlerinden Vehbi Cemaşkun’un ifâdesine göre babam ortaokulda Türkçe Öğretmenliği yapacak kadar Türkçe’ye vâkıf bir insandı. Bütün bunlara rağmen benim o yıllarda şiir ve nesirle uğraşmamı kat’iyyen istemiyordu. Bunun dışında bizim lisede bir Edebiyat Öğretmenimiz vardı: Mustafa Ateş, bu Toktamış Ateş’in amcası. Benim şiirlerim İstanbul Dergisi’nde yayınlanınca başka sınıflarda demiş ki: “Çocuklar! Son zamanlarda İstanbul dergilerinde okuduğum şiirlerden en çok Yavuz Bülent Bakiler’inkini beğeniyorum.” Çocuklar gelip bunu bana söylediler, çok şaşırdım. “Gerçekten mi?” dedim. “Gerçekten.” dediler. Birkaç kişiye daha sordum, onlar da Mustafa Ateş Hocamızın böyle söylediğini tekrarladılar.  İtiraf ederim, bu beni çok teşvik etti. Şiire daha eğilmeye başladım. O yıllarda İstanbul dergilerinde çıkan ölüm şiirlerimden birini Mustafa Ateş Hoca’ya ithafen yayınladım. Sonra bir gün benim de bulunmuş olduğum bir derste Mustafa Ateş bütün arkadaşlarımın önünde bana “Yavuz Bülent! Sen bir gün edebiyat tarihine geçeceksin. Senin sâyende benim ismimi de edebiyat tarihine yazacaklar.” dedi. Herkes güldü, ben de çok utandım, başımı eğdim. Mustafa Ateş’in bu dediği günün birinde gerçekleşti. Gerçekten genç yaşımda Türk edebiyat tarihine girdim. Fakat edebiyat tarihlerinde benim aziz ve sevgili hocamdan ın diye beni karşısına alıp konuşmamıştır. Annem daima ortada büyükelçi olarak bulundu. Bütün meselelerimi anneme söyledim, annem gidip babama söyledi, babamın anneme 

1 4 1