Hak ve özgürlükle ilgili kompozisyon kısa olsun ama bu olmasın
İnsan hakları, tüm insanların sahip olduğu temel hak ve özgürlüklere denir. İnsan hakları, ırk, din, dil ve cinsiyet ayrımı gözetmeksizin tüm insanların yararlanabileceği haklardır. Bu hakları kullanmakta herkes eşittir. Diğer yandan insan hakları terimi bir ideali içerir. Bu terimi kullananlar, bu alanda olanı değil, olması gerekeni dile getirirler.İnsan hakları, tüm insanların hak ve saygınlık açısından eşit ve özgür olarak doğduğu anlayışına dayanır. İnsan hakları, her bir bireye bağımsız seçim yapma ve yeteneklerini geliştirme özgürlüğü sağlar. Bu özgürlükler başkalarının haklarına saygılı olmak ve bu hakları çiğnememe zorunluluğu ile dengelenmektedir. Bir başka deyişle, birçok hakkın yanında bir sorumluluk da bulunmaktadır.“Bütün insanlar hür, haysiyet ve haklar bakımından eşit doğarlar. Akıl ve vicdana sahiptirler ve birbirlerine karşı kardeşlik zihniyeti ile hareket etmelidirler.”

2

Cevaplar

2016-10-12T17:54:30+03:00

ONAYLANMIŞ CEVAP

×
Uzmanlar tarafından teker teker incelenmiş onaylı cevaplar, doğru ve güvenilir bilgileri içermektedir. Eodev içerisinde moderatörler tarafından kontrol edilmiş milyonlarca kaliteli cevap vardır ancak onaylanmış cevaplar mükemmel ötesidir.
Merhaba :))
      Doğduğumuz andan itibaren doğmamızla birlikte hak ve özgürlüklerimiz olmuştur.
       Her canlının hakları vardır.Örneğin siyasi haklar,dilekçe hakları,kişi hakları,sosyal haklarımız gibi birçok hakkımız vardır.Bunların hepsi ayrı ayrı önemlidir. Örneğin okuma hakkı her çocuğun yaşı gelince okumaya ihtiyacı vardır.Ailesi eğer onu okutmayıp işte çalıştırırsa onun bu hakkını göz ardı etmiş olur.Haklarımızı kimse kısıtlayamaz.Herkesin hakları eşittir.Kimse kimseden üstün değildir.Özgürlüklerimiz de vardır. Haklarımız kadar önemlidir.Ama birisinin özgürlüğünü ihlal edersek bizim orda özgürlüğümüz biter.Örneğin yüksek sesli şarkı açıp üst komşuyu rahatsız edersek bir başkasının özgürlüğünü kısıtlamış oluruz.

Başarılar Dilerim....
8 4 8
2016-10-12T20:47:04+03:00

ONAYLANMIŞ CEVAP

×
Uzmanlar tarafından teker teker incelenmiş onaylı cevaplar, doğru ve güvenilir bilgileri içermektedir. Eodev içerisinde moderatörler tarafından kontrol edilmiş milyonlarca kaliteli cevap vardır ancak onaylanmış cevaplar mükemmel ötesidir.
İnsanlar haklarını ararken  beyinlerini kullanırlar.İnsan hakları aramısnda şu öntemler/gizlenimler izlenilir:
-Hakkımızı aramayı bilmeli
-İftira atılan herşeyi söylemeli
vs.
Bunlar hayatımömızda  gördüğümüz en çok meydana gelen olaylardan bazılarıdır.Bu olaylardan başka  daha çok da vardır.Ama  bize bukadarı şimdilik yeterlidir.Ülke haklarımızıda bilmeyliyiz bunların  en başında;
-İyi bir vatandaş olmamız gerekmektedir.
5 4 5