Cevaplar

  • Eodev Kullanıcısı
2012-11-04T22:05:47+02:00

Kulak enfeksiyonları genellikle orta kulakta meydana gelir ve hemen hemen her zaman bakteri veya virüs kaynaklıdır. Orta kulak, bir tüpe benzeyen kulağın orta kısmında, hava ile dolu, sesleri iç kulağa ileten çekiç, örs ve üzengi kemiklerinin bulunduğu bir yapıdır. Orta kulak iltihabı, çocuklarda yetişkinlere göre daha sık görülmektedir. Kulaktaki iltihabi durumlar, içeride biriken sıvı ve tıkanıklık nedeniyle genellikle ağrılıdır.

Kulak iltihapları sıklıkla kendi kendini sınırlayıp, kendiliğinden iyileştiği için tedavi ağrıyı azaltmak ve durumu netleştirmek ile başlar. Yenidoğanlardaki kulak iltihaplarında ve ağır vakalarda antibiyotik kullanmak gerekebilir. Kulak iltihabı eğer uzun sürer veya sık sık tekrarlar ise kalıcı duyma bozukluğu ve birçok ciddi komplikasyona yol açabilir.

Orta kulak iltihabı nedenleri:

Orta kulak iltihabı genellikle bir bakteri veya virüsten kaynaklanır. İltihaba neden olan etkenler sıklıkla burunda, boğazda veya östaki borularında meydana gelen başka bir hastalıktan kaynaklanır.

Östaki boruları orta kulak ile boğazın üst kısmını birbirine bağlayan tüplerdir. Orta kulaktaki basıncın sabit tutulmasını sağlarlar. Ayrıca kulak havasını temizler, kulaktaki normal akıntıların boğaza boşalmasını sağlarlar. Östaki borularında meydana gelen bir şişlik veya tıkanıklık, orta kulakta sıvı birikmesine neden olur. Bu biriken sıvıda bakteri veya virüslerin üremesi orta kulak iltihabına neden olur.

Ayrıca boğazın arkasında yer alan bir çift bademcik de orta kulak enfeksiyonlarında rol oynar. Enfeksiyonlar nedeniyle şişen bademcikler östaki borusunun çıkışını kapatabilirler bu da kulakta sıvı birikmesine ve enfeksiyona neden olabilir.

 

 
0
2012-11-04T23:27:59+02:00

 Orta kulak iltihabı, çocuklarda yetişkinlere göre daha sık görülmektedir. Kulaktaki iltihabi durumlar, içeride biriken sıvı ve tıkanıklık nedeniyle genellikle ağrılıdır.

0