Cevaplar

2015-11-13T17:17:28+02:00

ONAYLANMIŞ CEVAP

×
Uzmanlar tarafından teker teker incelenmiş onaylı cevaplar, doğru ve güvenilir bilgileri içermektedir. Eodev içerisinde moderatörler tarafından kontrol edilmiş milyonlarca kaliteli cevap vardır ancak onaylanmış cevaplar mükemmel ötesidir.
Öncelikle şunu bildirmek isterim ki asla internetten kopya ile işlerle uğraşmayın değerli arkadaşlarım. çünkü bilgileriniz inernette ise okulada boşuna gitmek zahmetinde kalırsınız. İMDİ konumza dönelim 

bu sorunuzun cevabı arkadaşlar SIRPSINDIĞ SAVAŞIDIR ( MUHAREBESİ )  dilerseniz biraz niçin bu savaş yapılmıştır ve sonuçlrında neler olmuştur gibi sorulara cevap vereyim !! 

öncelikle 1. murat döneminde olan bu savaş aslında 1. murad ın ( hüdevendigar ) avrupaya balkanlara ve kıs sürede denizlerede hakim olmayı isteyeceğini düşünen avrupanın yıkılmaz sahte tacı PAPA nın önerileri ve teşfiki ile yapılan ayriyeten tüm avrupa devletlerinin mal ve ekonomi özellikle ekonomi dendimi italyan MEDİCİ ailesisinin yardımları her türlü ihtiyaçlarının yarısından fazlasını gidermiştir.ve bu HAÇLI ORDUSU ADI altında olan kutsal ittifak osmanlıyı çökertmek amacı güden ilk karardır. şimdi bakalım bu haçlı ordusunun bel kemiğini oluşturan güçler hangileriymiş ? 

1- macaristan 
2- bulgar ( özerk ve osmanlı ya ait olmayan kısım ) 
3- sırp ve eflak kuvvetleri 
4- bosna 
5- fransa 

almanya ve italya birde ingilter bu kutsal haçlı ayaklanmasının başarısız olacağını ön görerek bu haçlı savaşında yer almamıştır. 

fakat bundan haberi olan 1. murad ında eli armut toplamaz. en sadık ve dönemin baskın yapmak konusunda en bilgili ne nerede nasıl ve ne zaman yapılır ? soruların her daim hazırlıklı stratejisi ile 1364 yılında HACI ILI BEY ve birlikleri tarafından safak sökmeden bozguna uğratılmıştır. 

peki 1364 yılında meydana gelen savaş olmasada baozgun olarak ta adlandırabileceğimiz bu savaşın sonuçları nelerdir  ? 

1- savaşı kazanan osmanlı devleti 1365 yılında edirneyi başkent yapar 
2- macarlar balkanlardaki hakimiyetini kaybederler 
3- osmanlının bu hızlı ve durmadan ilerlemesini 1369 yılında bulgarlar kabul eder ve osmanlı himayesinde hoş görülü bir politika ile ( hoşgörü politiası ) osmanlıyı tanımaya başlarlar. ve bulgarlar osmanlıya vergi demeyi kabul eder. osmanlının ekonmisinde patlama yaşanır. 
4- 1367 yılına kadr trakyanın fethi kısa sürede tamamlanır. 
5- 1371 yılında yapılan çiğirmen savaşı ile osmanlı dev. sırpları yenerek makedonyanın yollarını osmanlıya açar. 1374 yılında kadar ardı arkası kesilmeyen ve zaferle cirit atan osmanlı sıırplarında gücünü kırarak sırplarıda egemenliğine katar. 
11 4 11