Cevaplar

2016-12-05T20:23:58+02:00

ONAYLANMIŞ CEVAP

×
Uzmanlar tarafından teker teker incelenmiş onaylı cevaplar, doğru ve güvenilir bilgileri içermektedir. Eodev içerisinde moderatörler tarafından kontrol edilmiş milyonlarca kaliteli cevap vardır ancak onaylanmış cevaplar mükemmel ötesidir.
Merhabalar,
Karbonhidratlar, yani şekerler hücrelerde enerji metabolizmasında önemli rol oynayan organik bileşiklerdir. Karbonhidratlar, monosakkaritler dediğimiz basit şekerlerden oluşurlar.
Monosakkaritler karbonhidratların yapıtaşıdır!
Bu monosakkaritler 5 Karbonlu ve 6 karbonlu olmak üzere ikiye ayrılırlar. Latince sayılarda 5 penta 6 ise heksa olarak isimlendirilir. Buradan yola çıkarak 5 karbonlu olan basit şekerler pentoz, 6 karbonlu olan basit şekerlerse heksozlar olarak isimlendirilir. 
Bu durumda pentoz şekerler, 5 karbon atomuna sahip monosakkaritlerdir.!
Pentozlar, 2 grupta incelenirler;
aldopentozlar, (riboz, deoksiriboz)
ketopentozlar (ribuloz) ve 
Pentozlar 5 karbon içerikli monosakkaritlerdir demiştik. Örneğin Riboz C5H10O5 formülüne ve deoksiriboz da C5H10O4 formülüne sahiptir. 
Görevlerine gelecek olursak, örneğin aldopentoz grubunda yer alan riboz RNA'nın omurgasını oluşturan şekerdir. Genetik transkripsiyonlarda önemli rol oynar. Deoksişekerlerden deoksiriboz ise DNA'nın yapısındaki basit şekerdir. Riboz şekerleri RNA'nın yanında ATP; NAD, NADP, FAD'ın yapısına katılır. Riboz ayrıca insanlar tarafından ek besin olarak da kullanılır. Etkisi kanıtlanmamış olsa da kaslara dayanıklılık ve genişlik verdiği düşünülür. Ek olarak kronik( devamlı) bitkinlik sendromunda ve lif dokusu iltihabından kaynaklanan yorgunluk hissini önlemek için de kullanılır. 
Ketopentozlardan ribuloz ise fotosentezde kullanılan bir biyobileşiktir. Ayrıca ribulozun yapay (sentetik) formu piyasada tatlandırıcı olarak kullanılır.
Kolay gelsin, başarılar..
0