Cevaplar

2012-11-05T18:23:06+02:00

Bir afiş reklamı için en önemli ölçüt fark edilebilmesidir. Bu yüzden de afiş tasarımları hazırlanırken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır.

Bunlar;

1-       Afiş reklamı okunabilir olmalıdır : Süslü ve dekoratif yazılar yerine okunaklı yazı karakterleri tercih edilmelidir. Afişte kullanılan yazının karakteri ve afişe oranla boyutu yaklaşık 1,5 – 2 metre mesafeden okunabilmelidir.

2-       Afişin reklamının anlaşılabilir olması : Afişte akıcı, anlaşılır ve düzgün cümleler kurulmalıdır. Afiş ilk görüldüğünde insanlar tarafından algılanması yaklaşık 2 – 3 saniye kadar sürecektir. Afişte yer alacak başlık, alt başlık, slogan gibi sözel bilgiler arasında hedef kitleye ulaştırılmak istenen mesajdaki önem sırasına göre, yönlendirecek hiyerarşik bir yapı kurulmalıdır. İletilmek istenen mesajı doğrudan aktaracak görsel bir sistem oluşturulmalıdır. Afiş uygulamaları için, verilmek istenen mesajın 3, 4 ya da 5 sözcük ile oluşan başlık ve sloganlarla daha çabuk iletildiğinin, sözel mesajların on sözcüğü geçtiğinde okuma zorluğu başladığının unutulmaması gerekir.

3-       Düzen : Afişte detaylar, kısa süreli bir bakışta bile anlaşılacak kadar düzenli olmalıdır. Bu sebeple tasarımın temeli olan düşüncenin fotoğraf, illüstrasyon ve ya tipografi ile mi daha etkili bir biçimde vurgulanacağı araştırılmalı; esprili, dramatik ya da düşsel imajlardan hangisinin anlatımı daha güçlendirdiği belirlenmelidir. Böylelikle etki artırılmış olur.

4-       Hedef kitleye bu kadar kısa bir sürede ulaşmak için en önemli detay etkili bir slogan ve ya grafik olacaktır. Afiş reklamındaki görüntü sayısı yaklaşık üçü geçmemeli, hatta mümkünse bir ile sınırlandırılmalıdır. Afiş üzerinde mümkün olduğunca büyük ölçekli fotoğraf veya illüstrasyon kullanılmalıdır.Daha fazlası için: Afiş Nasıl Hazırlanır? http://blog.reklam.com.tr/acik-hava-reklam/afis-nasil-hazirlanir/353/#ixzz2BMkrRgIw

1 5 1
  • Eodev Kullanıcısı
2012-11-05T18:23:42+02:00

Afiş yaptırmak istiyorsanız, afiş nasıl yapılır sorularının cevaplarını net olarak bilmeniz gerekir. Afiş yaptırmak isterseniz öncelikle bir afiş reklamının kesinlikle en önemli detayının fark edilmesidir. Bu sebeple afiş tasarımları hazırlanırken, dikkat etmeniz gereken noktalar vardır. Afiş reklamında kullanılacak metinler kesinlikle okunabilir şekilde olur. Afiş hazırlarken süslü ve dekoratif yazılar kullanmak yerine daha okunaklı ve büyük harfli göze hitap eden yazı karakterli seçin. Hazırlattığınız afiş için kullanılan harfler afişin boyutu ile orantılı olmalı ve en azından 2 metre uzaktan okunmalıdır. Küçük bir afişe çok büyük harflerle yazılmış bir metin uygun olmayacağı gibi, büyük bir afişe de çok küçük harflerle yazılan bir metin uygun değildir. Afiş reklamında en önemli noktalardan biri de afişin anlaşılabilir derecede olmasıdır. Afiş üzerinde kullanacağınız cümleler akıcı, anlaşılır ve düzgün olması gerekir. Afişi gören kişilerin ilk 3 saniyesi afişi okuması açısından çok önemlidir. Bu yüzden insanların dikkatini çekmek istiyorsanız hazırlatacağınız afişin ilk 3 saniyede gören kişinin anlayacağı ve dikkatini çekeceği şekilde tasarlanması gerekir. Afişte yer alan başlık, alt başlık ve slogan kısa, öz ve anlaşılır olması gerekir. Akılda kalan cümleler ile hazırlanan afiş, daha olumlu geri dönüşler sağlar. Afiş hazırlarken afişin esprili, dramatik, ve düşsel imajlardan yararlanması gerekir. Afiş hazırlatırken, iyi bir grafiker ile anlaşın. Bilgili ve tecrübeli bir grafiker afişin çok daha ilgi çekici olmasını sağlar.
2 3 2