Cevaplar

2012-11-05T21:42:20+02:00

stikla marşı denilince aklımıza varıyla yoğuyla her şeyi ile kadını erkeği çoluğu çocuğuyla seferber olmuş, Türkü Kürdü Arabı Çerkezi Tatarı Arnavudu bütün ırkların ortak bir paydada buluşup vermiş oldukları mücadele geliyor. Öyle bir direniş ve varoluş mücadelesi ki dünya tarihinde eşine az rastlanır nitelikte.

Savaşın bitmesinden sonra bu efsaneyi anlatan, gelecek nesilere aktaracak ve milli marş olarak kabul edilecek bir şiir yarışması düzenlenmiştir. Yapılan elemelerde şair Mehmet Akif Ersoy'un şiiri kabul edilmiş ve anayasaya konularak milli marş olarak ilan edilmişitir.

Şair dizelerinde ağılıklı olarak toplumun inanç değerleri ve bu değerler uğrunda vermiş olduğu bedelleri üzerine basarak anlatmaktadır. Bazen bayrağa bazen ulusa seslenir gibi yaparak mesajını gelecek nesillere ulaştırmaya çalışmıştır. Verilen kurtuluş mücadelesinin Hakk için yani Allah için haklı sebeplerden verildiğini defaat ile belirtmiştir. Şair o günkü ruhun webokur.com unutulmaması için sürekli gelecek nesillere mesaj niteliğinde dizel kurmaya çalışmıştır. Çünkü o gün binlerce insanın geçmesin diye bedenini siper ettiği düşmanın yarın elini kolunu sallayarak ve sevgi gösterileri ile vatanı istila etmesini istemiyordu. İlerleyen dizelerinde;

Bastığın yerleri 'toprak!' diyerek geçme, tanı:
Düşün altındaki binlerce kefensiz yatanı.
Sen şehit oğlusun, incitme, yazıktır, atanı:
Verme, dünyaları alsan da, bu cennet vatanı


Bir toplum kendi geçmişini ve öz değerlerini unutursa o devlet ile savaşmaya gerek yoktur. Dezenfermasyon ile zaten kendinize bağımlı hale getirirsiniz. Halk kendi askerini polisini vatandaşını çalıştırdığı yıprattığı halde emperyalizme hizmet etmeye devam eder. Modern kölelik bu hali almıştır. Bu yüzden toplumların öz değerleri büyük önem taşımaktadır. Tarihe silinmez harfler ile medeniyetini kazımış bir toplumu dünya devletleri tanıyor ve kendi stratejik siyasetlerine temel kabul ediyorlarken, kendi halkı bilmiyor ve geçmişini düşman kabul ediyorsa yukarıdaki dizeler hedefini bulamamış demektir.

1 5 1