Cevaplar

2012-11-05T22:27:01+02:00
1 – Simple Present Tense Yazan: WebMaster Tarih: 02 Şubat 2008Yorum Yaz (973)Yorumlara Git  

A – Kullanım Alanları:

– Simple Present Tense (Basit Geniş Zaman), genelde olan olay ve durumları vurgulamak için kullanılır, örneğin dünyanın kendi etrafında dönmesi, suyun 100 derecede kaynaması gibi. Bunlar hep olan ve hiç değişmeyen genel kurallardır ve geniş zamanla ifade edilirler. Bir başka deyişle, geçmişte olan, şuan da olmaya devam eden ve gelecekte de olacak olan şeyleri anlatmak için kullanılır.

Örnek:
The sun rises from the east. (Güneş doğudan doğar.)

– Bunun dışında, her gün yaptığımız günlük aktiviteleri anlatırken de Simple Present Tense kullanırız. Her sabah 7’de kalkmak, her gece yatmadan önce diş fırçalamak ve her haftasonu sinemaya gitmek gibi alışkanlıklar bu kullanıma örnektir.

Örnek: 
I get up at 8 o’clock every morning. (Her sabah 8’de kalkarım.)

– (Geçici olmayan) kalıcı durumları anlatırken kullanılırlar:

Örnek: 
Mr and Mrs Shaw live in Bristol. (Bay ve bayan Shaw, Bristol’da yaşıyor.)

Present continuous tense konu anlatımı 

Present continuous tense bir işin konuşma anında yapıldığını anlatır. Türkçede şimdi zaman adı verilen  Present continuous tense cümlelerde, sözü edilen işler yapılırken söylenirler ve söylenirken yapılmakta olurlar.
 

Örnek:    
I am cooking a cake now.
Ben şu anda kek pişiriyorum.
 

He is sleeping.         
O uyuyor.    
  gibi.Relative clauses - non-defining relative clauses

Relative clauses add extra information to a sentence by defining a noun. They are usually divided into two types –defining relative clauses and non-defining relative clauses.

Non-defining relative clauses


Look at this sentence.

My grandfather, who is 87, goes swimming every day.

‘who is 87’ is a non-defining relative clause. It adds extra information to the sentence. If we take the clause out of the sentence, the sentence still has the same meaning.

Look at some more examples.

The film, which stars Tom Carter, is released on Friday. My eldest son, whose work takes him all over the world, is in Hong Kong at the moment. The car, which can reach speeds of over 300km/ph, costs over $500,000.

Non-defining relative clauses add extra information to sentences.

Defining or non-defining?

Remember that defining relative clauses are used to add important information. The sentence would have a different meaning without the defining relative clause.

I’m going to wear the skirt that I bought in London. The defining relative clause tells us which skirt. The skirt, which is a lovely dark blue colour, only cost £10. The non-defining relative clause doesn’t tell us which skirt – it gives us more information about the skirt.

Non-defining relative clauses can use most relative pronouns (which, whose etc,) but they CAN’T use ‘that’ and the relative pronoun can never be omitted.

The film, that stars Tom Carter, is released on Friday.

Non-defining relative clauses are more often used in written English than in spoken English. You can tell that a clause is non-defining because it is separated by commas at each end of the clause.

 

0
2012-11-05T22:27:07+02:00

Şimdiki Basit - Şimdiki Zaman - belirleyici göreli - kelime sırası soruları0