Cevaplar

  • Eodev Kullanıcısı
2012-11-06T00:16:10+02:00
Vektörlerin Neden Olduğu Hastalıklar Şigelloz:
Bu hastalığa Shigella bakterisi sebeb olur. Bu bakteri; Latince ismi Musca domestica olan ve tüm dünyada yaygın olarak rastlanan ev sinekleri aracılığıyla bulaşır.

Şigelloz, ağır vakalarda basil dizanterisi olarak da bilinir, Shigella cinsine ait bakteri türlerinin neden olduğu enfeksiyonunun sonucudur. Hayvanlarda ender olarak görülür, başlıca insan ve primatların bir hastalığıdır. Etmen organizma sıkça insan dışkılarıyla pislenmiş sularda bulunur ve dışkı-ağız yoluyla aktarılır.

Shigella cinsine ait olan dört tür, S. dysenteriaeS. flexneriS. boydii ve S. sonnei bu hastalığa sebep olabilirler. En ağır hastalık yapan ve ölümcül komplikasyonlara yol açabilen tür [I]Shigella dysenteriae[/I] 'nın tip 1 adlı serotipidir.

Belirtileri

Belirtiler hafif bir mide ağrısından ibaret olabileceği gibi kramp, ishal, ateş, kusma, dışkıda kan, irin veya mukus olarak tanımlanmış bir dizanteri şeklinde de olabilir. Yeterince dışkılayamama duygusu (tenesmus) da olabilir. Enfeksiyonu izleyen 12-50 saat içinde hastalık başlar.

Shigella bakterileri kalın bağırsak epitel hücrelerinin içinde çoğalırlar, onları öldürüp bitişik hücrelere yayılırlar. Enfeksiyonlarla ilişkili olarak bağırsak mukozasında hasar, rektal kanama, ağır su kaybı (dehidrasyon) olur. Bazı suşlar %10-15 dolayında ölüme neden olurlar. Tepkisel artrit (Reiter Hastalığı) ve hemolitik üremik sendrom şigellozu takiben görülebilen hastalıklardır.

Toplum sağlığına etkisi 

Dünyada görülen yılda yaklaşık 165 milyon Şigelloz vakasının %99'u kalkınmakta olan ülkelerde meydana gelmektedir. Bu ülkelerdeki vakaların %69'u beş yaşın altında çocuklarda meydana gelmekte, ölen yılda yaklaşık 1,1 milyon kişinin %60'ı beş yaşın altındadır.

Bebekler, yaşlılar ve yatalak olanlar hastalığa en hassas grubu oluşturmakla beraber her insan hasta olabilir. AIDS hastaları ve AIDS ile ilgili bulgular (AIDS-related complex = ARC) gösterenlerde şigelloz çok sık görülür.   buradan bak  ne istersen
0